Czytanie bez barier! Dostępna Europejska Noc Literatury

Przegląd

11. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się pod hasłem„TEMAT RZEKA” już w przyszłą sobotę na Przedmieściu Świdnickim. Organizowane przez Wrocławski Instytut Kultury wydarzenie to jednak nie tylko 10 czytanych na żywo fragmentów świetnych książek, ale także wiele dodatkowych aktywności, które w obchody literackiego święta włączać mają wszystkich chętnych.

Mapa Europejskiej Nocy Literatury → online oraz do samodzielnego druku


Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury od tego roku jest Wrocławski Instytut Kultury – działająca od lutego instytucja mająca na celu wspieranie twórczych inicjatyw, rozwijanie kompetencji sektora, tworzenie sieci współpracy, testowanie nowych formatów kulturalnych i włączanie w działania kulturalne kolejnych grup odbiorców. Jednym z celów towarzyszących przygotowaniom do 11. Europejskiej Nocy Literatury było niwelowanie przeszkód utrudniających uczestnictwo w wydarzeniu osobom z niepełnosprawnością ruchową, wzroku czy słuchu.

Istotnym elementem udostępniania ENL-u dla wszystkich chętnych jest usuwanie barier architektonicznych – aż 8 lokalizacji czytań będzie w tym roku w pełni dostępna dla osób poruszających się na wózkach. Współpracująca z ENL-em już od kilku edycji Fundacja Katarynka przygotowała też dwie specjalne trasy po tegorocznej edycji ENL: o 18:00 rozpocznie się spacer w Polskim Języku Migowym, a o 19:00 ścieżka z audiodeskrypcją. Oba spacery odbędą się 20 sierpnia i będą okazją do lepszego poznania Przedmieścia Świdnickiego.

Spacer z tłumaczeniem na PJM poprowadzi Krystyna Lasota, a jego uczestnicy i uczestniczki odwiedzą klub Transformator, gdzie Agata Buzek przeczyta fragment książki Dezső Kosztolányi’ego „Dom kłamczuchów”. Przewodniczką podczas spaceru z audiodeskrypcją będzie związana z Muzeum Miejskim Wrocławia Ewa Pluta. Przystankami na trasie będą: czytania fragmentów „Grand Union” Zadie Smith (Sylwia Chutnik na placu Kościuszki) i „Amur. Między Rosją a Chinami” Colina Thubrona (Aleksandra Popławska w Retro Office House) oraz projekcja filmu „Rejs”.

Zwiastun Europejskiej Nocy Literatury 2022  → LINK

Kultowy klasyk polskiego kina pokazany zostanie o 21:00 na placu Kościuszki w organizowanym przez Wrocławską Fundację Filmową cyklu Polish Cinema for Beginners. Projekt ten kierowany jest w szczególności do mieszkających we Wrocławiu obcokrajowców – stąd film wyświetlony zostanie, jak zawsze podczas podobnych seansów z angielskimi napisami. Do udziału w specjalnym, plenerowym pokazie zaplanowanym na ENL zaproszeni są jednak nie tylko widzowie obcojęzyczni, ale także ci z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu: komedia Marka Piwowskiego zaprezentowana zostanie także z polską ścieżką dialogową, która pomoże w odbiorze widzom głuchym oraz z audiodeskrypcją przygotowaną dla osób niewidomych i niedowidzących.

 

11. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 20 sierpnia na Przedmieściu Świdnickim. Kolejne czytania rozpoczynać się będą co 30 minut między godziną 18:00 a 22:30. Udział we wszystkich zaplanowanych tego dnia wydarzeniach jest bezpłatny. Na część wydarzeń dostępnościowych obowiązują zapisy – więcej informacji na stronie: NocLiteratury.pl/wydarzenia-towarzyszace.

 

Kategorie: Wydarzenia