Harry Hole powraca!

Przegląd

Na tę wiadomość czekali wszyscy fani pisarza. Seria z Harrym Hole liczy już 12 tomów, tegoroczna premiera będzie stanowiła 13. Ostatni tom serii, czyli NÓŻ, ukazała się w 2019 roku i od tego czasu czytelnicy z niecierpliwością oczekiwali powrotu bezkompromisowego policjanta. Oprócz cyklu z uwielbianym przez czytelników Harrym autor tworzy także pojedyncze książki: „Syn”, „Krew na śniegu”, „Więcej krwi”, „Macbeth”, „Królestwo” czy „Łowcy głów”. Ta ostatnia powieść została zekranizowana w 2012 roku, a film otrzymał nominację do nagrody BAFTA oraz nagrodę Saturn za najlepszy film zagraniczny. Jo Nesbø jest też autorem serii „Doktor Proktor”, czyli cyklu dla młodszych czytelników. W jego skład weszło do tej pory pięć książek.

Urodził się w roku 1960 w Oslo. Pracował jako dziennikarz i makler. Finanse porzucił dla pisania. Jego książki są tłumaczone na 50 języków. Na świecie sprzedano ich ponad 50 mln, a bestsellerowy cykl kryminałów z komisarzem Harrym Hole zdobył kilkanaście nagród. Powieść Łowcy głów została w 2012 roku przeniesiona na ekrany kin. Tomas Alfredson wyreżyserował Pierwszy śnieg z Michaelem Fassbenderem w roli Harry’ego Hole. Nad filmową adaptacją Krwi na śniegu pracuje wytwórnia Warner Bros. Autor jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród literackich m.in.: The Raymond Chandler Award, Nordic Noir Thriller of the Year Award czy The Riverton Honor Prize. Za powieść „Macbeth” nominowany był do British Book Award. Nesbø jest najpopularniejszym tłumaczonym autorem w UK, w 2020 roku otrzymał nagrodę CoScan’s Nordic Person of the Year Award.

 

 

 

Premiera książki „Amy ma już dość”

 

Życie jest jak książka: żeby doświadczyć czegoś ekscytującego, trzeba przewrócić kartkę.

 

Amy Byler, przepracowana bibliotekarka i porzucona mama dwójki nastolatków, potrzebuje odpoczynku. Kiedy więc zjawia się skruszony mąż i proponuje, że przez lato zaopiekuje się dziećmi, Amy ucieka z sielskiej Pensylwanii do szalonego Nowego Jorku.

 

Zazwyczaj rozsądna i obowiązkowa, nagle rzuca się w wir życia w mieście, które nigdy nie zasypia. Odkrywa świat wypełniony rozrywkami, kulturą i – za namową przyjaciółek – randkami w ciemno. Pewien przystojny bibliotekarz szybko podbija jej serce, a ona zatraca się w tej nieoczekiwanej intelektualno-miłosnej przygodzie. Kiedy lato dobiega końca, kobieta musi podjąć niezwykle trudną decyzję: zagłębić się w nowym fascynującym rozdziale życia czy wrócić do tego, który porzuciła? Tymczasem nieoczekiwanie zderzają się oba te światy. Amy grozi bolesna utrata nie tylko marzeń, które w sobie pielęgnuje, ale przede wszystkim tego, co w życiu najcenniejsze.

 

Amy Byler to Kopciuszek współczesnego macierzyństwa. Nie pada w ramiona księcia, by uciec od życia pełnego trudów i zmagań, lecz… bierze jego kartę kredytową!

 

 

 

Kategorie: Unassigned
Tagi: Książnica