Nowości komiksowe Klubu Świata Komiksu Egmont

Przegląd

 

Premiera 15 czerwca 2022 r.

Lulu i Nelson. Kierunek Afryka, tom 1
Scenariusz: Charlotte Girard, Jean-Marie Omont
Rysunki: Aurélie Neyret
Przekład: Maria Mosiewicz
Oprawa: twarda
Objętość: 64 strony
Format: 216×285
Cena: 44,99
ISBN: 978-83-281-5531-2
Język oryginału: francuski
Seria: Lulu i Nelson
Kategoria: komiks europejski
Tematyka: przygodowy

Początek przygodowej opowieści dla dzieci o spełnianiu marzeń, walce o wolność i miłości do zwierząt. Pierwszy tom serii zdobył nagrodę na francuskim Festiwalu Komiksowym w Blois w 2020 roku. W tym samym roku na podstawie komiksu powstał długometrażowy film animowany.
Rodzice Lulu są cyrkowymi treserami lwów. Zarówno oni, jak ich córka kochają zwierzęta, którymi się zajmują. Niestety, najpierw ginie matka dziewczynki, a zaraz potem cyrkowe drapieżniki… Bohaterka postanawia wyruszyć do Afryki po nowe lwy do oswojenia. Ale czy dziesięciolatka sprosta takiemu zadaniu? I czy naprawdę wyobraża sobie, że lwy lubią żyć w niewoli? Także ludzie pragną wolności, co Lulu sobie uświadomi, kiedy dotrze do Afryki Południowej i pozna prawdę o systemie segregacji rasowej. Historia o niebezpiecznej wyprawie na kraniec świata w prosty i piękny sposób ukazuje, jak dobro może zwyciężać zło.
Scenarzystami serii są Charlotte Girard i Jean-Marie Omont, którzy wcześniej wspólnie tworzyli niezwykle wysoko oceniany przez czytelników cykl mangowy „La balade de Yaya”. Rysunki są dziełem Aurélie Neyret, ilustratorki pism dziecięcych i współautorki znanej także w Polsce serii „Pamiętniki Wisienki”.

 

Lucky Luke. Lucky Luke kontra Pinkerton, tom 74
Scenariusz: Tonino Benacquista
Rysunki: Daniel Pennac, Achdé
Przekład: Maria Mosiewicz
Oprawa: miękka
Objętość: 48 stron
Format: 216×285
Cena: 29,99
ISBN: 978-83-281-5052-2
Język oryginału: francuski
Seria: Lucky Luke
Kategoria: komiks europejski
Tematyka: humor

Lucky Luke, słynny pogromca bandytów, jest największą legendą Dzikiego Zachodu… ale tylko do czasu, gdy pojawia się Allan Pinkerton. Jego doskonale zorganizowana agencja detektywistyczna tropi przestępców wszelkiego typu – od drobnych oszustów po krwawych desperados. Co więcej, Pinkerton dostępuje zaszczytu utworzenia ochrony osobistej prezydenta Lincolna. Czy w takiej sytuacji Samotny Kowboj jest jeszcze potrzebny? A może lepiej będzie mu na emeryturze? Chyba jednak nie wszyscy są zadowoleni z nowych porządków, a już na pewno nie Daltonowie!
Cykl „Lucky Luke” był przez wiele lat tworzony przez mistrzów komiksu Morrisa i Goscinnego, a po ich śmierci jest kontynuowany przez uznanych francuskich autorów, m.in. Achdégo, który narysował ilustracje do kilkunastu serii humorystycznych, takich jak „Big Twin”, „Esmeralda” czy „Kid Lucky”. Scenariusz tego albumu stworzyli dwaj znani także w Polsce pisarze: Daniel Pennac („Mała handlarka prozą”, „Wszystko dla potworów”, „Jak powieść”) i Tonino Benacquista („Malavita”).

 

Pozytywka. Zagadkowe zniknięcie, tom 4
Scenariusz: Carbone
Rysunki: Gijé
Przekład: Maria Mosiewicz
Oprawa: twarda
Objętość: 56 stron
Format: 216×285
Cena: 39,99
ISBN: 978-83-281-5061-4
Język oryginału: francuski
Seria: Pozytywka
Kategoria: komiks europejski
Tematyka: fantasy

Czwarty tom opowieści o ośmioletniej Noli, która odziedziczyła po matce funkcję obrończyni Pandorii, niezwykłego świata, do którego przechodzi się przez magiczną pozytywkę. Dziewczynka znajduje wśród rzeczy mamy tajemniczy klucz. Domyśla się, że jego zagadkę zdoła wyjaśnić tylko w Pandorii. Od razu wplątuje się w sprawę dotyczącą złamania jednego z tamtejszych praw. Wraz z przyjaciółmi wpada w kłopoty, ale nie waha się stanąć w obronie istot pragnących po prostu miłości. Czy odwaga Noli wystarczy, aby zmieniono niesprawiedliwe prawo?
Scenarzystką serii jest Francuzka o pseudonimie Carbone (właśc. Bénédicte Carboneill), która po wielu latach pracy jako nauczycielka postanowiła pisać dla dzieci. Tak powstały liczne książki dla najmłodszych oraz scenariusze do komiksów „Le Pass’Temps”, „Pozytywka”, „Dans les yeux de Lya” czy „Complots à Versailles”. Rysunki są dziełem urodzonego w Demokratycznej Republice Konga grafika zwanego Gijé (Jérôme Gillet), który wcześniej pracował w przemyśle reklamowym i przy produkcji filmów animowanych (m.in. „Barababor”). Historia o Noli jest jego pierwszym dużym projektem komiksowym.

 

Garfield. Tłusty koci trójpak, tom 12
Scenariusz: Jim Davis
Rysunki: Jim Davis
Przekład: Piotr W. Cholewa
Oprawa: twarda
Objętość: 288 stron
Format: 200×223
Cena: 89,99
ISBN: 978-83-281-5067-6
Język oryginału: angielski
Seria: Garfield
Kategoria: komiks amerykański
Tematyka: humor

To już dwunasty album z tym leniwym kotem. Garfield nigdy nie odkłada na jutro tego, co może zjeść dzisiaj. Korpulentny kot lubi lazanię, adoruje anchois, nie biczy się na bekon. Przekąski pożera na pełny etat, wciąż jednak potrafi w ciasny rozkład dnia wcisnąć jedną czy drugą maratońską drzemkę. Czy kiedykolwiek się zmieni? Oczywiście, jeśli tylko Jon umówi się na randkę z supermodelką, a Odie dostanie Nagrodę Nobla.
Garfieldowy cykl TŁUSTYCH KOCICH TRÓJPAKÓW stanowi kolekcję komiksowych pasków zebranych w nowym kolorowym wydaniu w tłumaczeniu Piotra W. Cholewy. Garfield zmieniał się trochę na przestrzeni lat, ale jedno pozostało niezmienne: jego gigantyczny apetyt na jedzenie i poczucie humoru. Czeka was dużo szaleńczej radości z nienasyconym kotem, bo nigdy dosyć zabawy.

Smerfy i świat emocji. Smerf, który śmiecił, tom 8
Scenariusz: Falzar, Thierry Culliford
Rysunki: Antonello Dalena
Przekład: Maria Mosiewicz
Oprawa: miękka
Objętość: 40 stron
Format: 170×208
Cena: 19,99
ISBN: 978-83-281-5057-7
Język oryginału: francuski
Seria: Smerfy i świat emocji
Kategoria: komiks europejski
Tematyka: humor

Ósmy tom serii o Smerfach, która ma pomagać najmłodszym czytelnikom w przezwyciężeniu swoich lęków oraz w zapoznaniu się z problemami współczesnego świata, takimi jak ekologia. Każdy album jest uzupełniony wskazówkami dla dzieci i ich rodziców, jak radzić sobie z kłopotami emocjonalnymi i dnia codziennego. W słoneczne dni Smerfy lubią urządzać zabawy na łonie natury, ale jeden z małych bohaterów wszędzie śmieci, brudzi i wyrzuca niebezpieczne przedmioty, gdzie popadnie. Nic sobie nie robi z uwag innych Smerfów, szybko jednak się przekona, do czego może doprowadzić jego nieodpowiedzialne zachowanie… Dzięki temu komiksowi dowiesz się, dlaczego trzeba dbać o przyrodę!
Smerfy wymyślił belgijski scenarzysta i grafik Pierre Culliford (1928–1992), używający pseudonimu Peyo. Seria dla najmłodszych jest pisana przez jego syna Thierry’ego Culliforda oraz Falzara, a za rysunki odpowiada Antonello Dalena, ilustrator znany m.in. z „Ernesta i Rebeki”, „W.I.T.C.H.” czy komiksów z Kaczorem Donaldem.

 

Smerfy i świat emocji. Smerf, który stracił przyjaciela, tom 9
Scenariusz: Falzar, Thierry Culliford
Rysunki: Antonello Dalena
Przekład: Maria Mosiewicz
Oprawa: miękka
Objętość: 40 stron
Format: 170×208
Cena: 19,99
ISBN: 978-83-281-5058-4
Język oryginału: francuski
Seria: Smerfy i świat emocji
Kategoria: komiks europejski
Tematyka: humor

Dziewiąty tom serii o Smerfach, która ma pomagać najmłodszym czytelnikom w przezwyciężeniu własnych lęków. Każdy album jest uzupełniony wskazówkami dla dzieci i ich rodziców, jak radzić sobie z kłopotami emocjonalnymi. Smerf Wędkarz uwielbia łowić ryby, ale tylko dla sportu, bo zaraz potem je wypuszcza. Pewnego dnia poznaje pięknego motylka. Zostają przyjaciółmi i wszystko robią razem. Uwielbiają się bawić, a każda chwila jest dla nich przyjemnością. Niestety nic nie trwa wiecznie… Dzięki temu komiksowi dowiesz się, jak radzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby.
Smerfy wymyślił belgijski scenarzysta i grafik Pierre Culliford (1928–1992), używający pseudonimu Peyo. Seria dla najmłodszych jest pisana przez jego syna Thierry’ego Culliforda oraz Falzara, a za rysunki odpowiada Antonello Dalena, ilustrator znany m.in. z „Ernesta i Rebeki”, „W.I.T.C.H.” czy komiksów z Kaczorem Donaldem.

 

Premiera 29 czerwca 2022 r.

Fibi i jednorożec – Czapki z głów! tom 7
Scenariusz: Dana Simpson
Rysunki: Dana Simpson
Przekład: Mateusz Lis
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Objętość: 176 stron
Format: 148×210
Cena: 39,99
ISBN: 978-83-281-4988-5
Język oryginału: angielski
Seria: Fibi i jednorożec
Kategoria: komiks amerykański
Tematyka: humor

Siódmy tom wesołej i mądrej opowieści o dziewczynce Fibi, której najbliższą przyjaciółką jest jednorożcowa piękność Marigold Niebiańskie Chrapy. Marigold to nie tylko istota o magicznych zdolnościach, ale też autorka publikacji naukowych, w tym pracy na temat wyższości migotania nad połyskiwaniem! Jakby tego było mało, za pomocą jej rogu można połączyć się z internetem. Czapki z głów! W tym zbiorze krótkich opowieści o miłej nerdce Fibi i jej nieparzystokopytnej przyjaciółce zobaczymy, jak nasze bohaterki zostały szkolnymi szychami, jakie kostiumy założyły na kolejne przyjęcie halloweenowe i co sprawiło, że jeszcze bardziej doceniły siłę łączącej ich przyjaźni.
Dana Simpson zyskała światową sławę serią o Fibi, za którą otrzymała dwie ważne amerykańskie nagrody za twórczość dla dzieci. Jest także autorką cykli przeznaczonych przede wszystkim dla dorosłych czytelników: „Ozzy and Millie”, „I Drew This” i „Raine Dog”.

Mali Bogowie. Z wizytą w piekle, tom 5
Scenariusz: Christophe Cazenove
Rysunki: Philippe Larbier
Przekład: Maria Mosiewicz
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Objętość: 48 stron
Format: 215×290
Cena: 29,99
ISBN: 978-83-281-5535-0
Język oryginału: francuski
Seria: Mali Bogowie
Kategoria: komiks europejski
Tematyka: humor

Piąty album wesołych przygód kandydatów na bogów i herosów. Orfeusz postanawia uwolnić swoją kumpelę Eurydykę z piekła. Niestety okazuje się nieco gamoniowaty… Pojawia się też nowa postać – Tezeusz, który ma misję zgładzenia wszystkich potworów świata. Nasi bohaterowie będą również mieli do czynienia z gniewem Posejdona, zmasowanym szturmem komarów i atakami szaleństwa Dionizosa, na pewno jednak poradzą sobie z zagrożeniami!
Autorami historii o psotnych istotach z mitów są scenarzysta Christophe Cazenove, znany w Polsce między innymi z bestsellerowej serii „Sisters”, oraz rysownik Philippe Larbier, który stworzył ilustracje do takich humorystycznych opowieści jak „Chats, chats, chats” czy „Nina” oraz scenariusz kryminalnego cyklu dla dzieci „Les Enigmes de Léa”.

Emma i Wioletta. Kiedy mija zachwyt, tom 3
Scenariusz: Jérôme Hamon
Rysunki: Lena Sayaphoum
Przekład: Maria Mosiewicz
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Objętość: 48 stron
Format: 215×290
Cena: 29,99
ISBN: 978-83-281-5083-6
Język oryginału: francuski
Seria: Emma i Wioletta
Kategoria: komiks europejski
Tematyka: humor

Trzeci tom wciągającej opowieści o dwóch siostrach, z których jedna chce zostać primabaleriną, a druga widzi swoją przyszłość w tańcu nowoczesnym. Wioletta przygotowuje się do spektaklu, który Opera Paryska ma wystawić w Londynie, ale dziewczyna nie jest pewna swoich możliwości. Tymczasem Emma ciężko ćwiczy, aby wraz z zespołem hip-hopowym wziąć udział w castingu do teledysku. Robi postępy, a jednak kierujący grupą taneczną Jake wciąż nie jest zadowolony z jej stylu. Czy siostry zdołają sprostać wyzwaniom? Scenarzystą serii jest Francuz Jérôme Hamon, który stworzył scenariusze do kilku znanych cykli, takich jak publikowana także w Polsce historia „Green Class”. Wraz z utalentowaną rysowniczką Leną Sayaphoum wykreował dwie bardzo dobrze przyjęte we Francji serie: „Dreams Factory” oraz właśnie „Emma i Wioletta”.

Sami. Klan Rekina, tom 3
Scenariusz: Fabien Vehlmann
Rysunki: Bruno Gazzotti
Przekład: Agata Cieślak
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Objętość: 48 stron
Format: 215×290
Cena: 29,99
ISBN: 978-83-281-5085-0
Język oryginału: francuski
Seria: Sami
Kategoria: komiks europejski
Tematyka: humor

Trzeci tom cieszącego się we Francji niezwykłą popularnością niezwykłego komiksu fantasy o pięciorgu dzieciach, które pewnego poranka zostały w swoim mieście całkiem same. Dodji, Leïla, Yvan, Camille i Terry opuszczają Fortville, aby sprawdzić, czy w innych miastach również wszyscy zniknęli, czy może życie toczy się tam normalnie. Po dłuższych poszukiwaniach natykają się na inne dzieci, które mieszkają w opuszczonym parku rozrywki i nazywają się Klanem Rekina. Na ich czele stoi tajemniczy jedenastolatek o imieniu Saul, który czuje się zagrożony przybyciem pięciorga nowych mieszkańców. Czy uda im się zaaklimatyzować i czy uda im się odkryć tajemnicę Zniknięcia? Pierwszy tom serii został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême w kategorii najlepszy komiks dla młodzieży w wieku 9–12 lat. W 2017 r. na podstawie serii powstał film fabularny pod tym samym tytułem. Autorem scenariusza serii jest francuski scenarzysta komiksowy Fabien Vehlmann („Green Manor”). Za rysunki odpowiada uznany belgijski rysownik Bruno Gazzotti („Le petit Spirou”, „Soda”).