Lutowy miesięcznik „W drodze”

Przegląd

Lutowy numer miesięcznika „W drodze” już w sprzedaży a w nim: o przejawach dewocji, o adoracji Najświętszego Sakramentu, o tym, czy pracować w domu, czy w biurze, a także o pomocy dla zakonnic, które doświadczyły przemocy seksualnej.

 

Zacznijmy inaczej

Choć felietonistów w miesięczniku mamy wybornych, to o felietonach zazwyczaj się nie rozpisuję, choć każdy numer – zapewniam – jest tego wart. Tym razem zrobię mały wyjątek: lekturę tego numeru radzę zacząć właśnie od tekstów naszych felietonistów.

Mieszkający na Syberii Wojciech Ziółek SJ pisze o ochłodzeniu. I niech nie zwiedzie nas tytuł. Nie o zmiany klimatyczne mu chodzi i o trudne życie w mrozach i śniegach. To jest felieton o tym, co się dzieje między nami, gdy się różnimy poglądami, gdy myślimy inaczej, gdy konsekwencją szczerego wyrażenia własnego zdania może być utrata przyjaciela. Więc może lepiej milczeć?

Do myślenia daje też felieton księdza Grzegorza Strzelczyka ze śląskim, a jakże, tytułem „Wyłonaczyni z Kościoła” – tym razem o apostatach. A raczej o tych, którzy dokonali aktu apostazji, nie do końca chyba zadając sobie sprawę z tego, co robią i z czym się to wiąże. Przynajmniej niektórzy. Bo nadal przychodzą na mszę świętą, przystępują do sakramentów. Wypisali się z Kościoła, ale są w kościele. Jak ich nazwać?

 

Nasze życie religijne

O tych, którzy natarczywie atakują nas swoją pobożnością i niejednokrotnie w sposób bardzo emocjonalny wyrażają swoją religijność, mówimy dewoci. Czym jest dewocja i czym się różni od zdrowej pobożności; czy ten, kto się modli dużo i często, bardziej wierzy niż ten, kto modli się mniej? – o tym pisze siostra Bogna Młynarz ZDCh. A dominikanin Paweł Gużyński OP rozprawia się z faryzejską sprawiedliwością, która może prowadzić do dewiacji religijnych, i podkreśla, jak ważne w wierze jest używanie rozumu, a nie tylko opieranie się na emocjach i doznaniach.

 

Sam na sam z Bogiem

Chyba każdy z nas zastanawiał się nad tym, co robić podczas adoracji Najświętszego Sakramentu: mówić różaniec, odmawiać litanię, modlić się własnymi słowami? A może po prostu nic nie robić? Dla tych, którzy nie wiedzą albo mają z tym problem, pomocą będzie tekst Krzysztofa Popławskiego OP. Ksiądz Andrzej Muszala pisze natomiast o roli ciszy w naszym życiu i o tym, dlaczego tak chętnie ją zagłuszamy, a jezuita Wojciech Żmudziński SJ opowiada o rekolekcjach ignacjańskich, które – mimo że bardzo wymagające dla uczestników – od lat cieszą się ogromną popularnością.

 

Potrzebujemy siebie

Choć pandemią jesteśmy już bardzo zmęczeni i po uszy mamy związanych z nią nakazów i zakazów, to chciałabym bardzo polecić dwa związane z nią teksty: Doroty-Ronge Juszczyk o tych, którzy w czasie pandemii trafili do szpitala, o samotności, tęsknocie za bliskimi, i o tych, którzy im towarzyszyli w chorobie, oraz Dariusza Dumy o tym, dlaczego po długich miesiącach pracy zdalnej powinniśmy czym prędzej wracać do biur, urzędów, firm, redakcji.

 

Rozmowa w drodze

Na koniec chciałabym polecić wywiad, który otwiera ten numer. Z siostrą Ewą Victorią Nakonieczną PDDM rozmawiam między innymi o działającym od niedawna telefonie zaufania dla byłych i obecnych sióstr zakonnych wykorzystanych seksualnie przez księży, o formacji zakonnej i o tym, dlaczego zakonnice odchodzą z zakonów.

 

A w naszym nowym cyklu „Siedem pierwszych” Dominik Jurczak OP opowiada o znaczeniu chrztu świętego w naszym życiu.

 

Jak co miesiąc – 144 strony – świetne teksty, ciekawe rozmowy, felietony, recenzje i rozważania do niedzielnych czytań. Nie przegapcie. Miesięcznik już na Was czeka!

 

Miesięcznik jest dostępny na wdrodze.pl (w prenumeracie papierowej oraz subskrypcji), a także w dobrych salonach prasowych i dominikańskich klasztorach.

[https://wdrodze.pl/produkt/w-drodze-2022-nr-02/]

Kategorie: Religia
Tagi: W drodze