“Płeć i mózg. Historia przekręconych faktów” – Fascynujące spojrzenie na naukę o płci, na jej historię i przyszłość

Przegląd

“Płeć i mózg.
Historia przekręconych faktów”

Daphna Joel
Luba Vikhanski


Wydawnictwo W.A.B.
Premiera 9 lutego 2022

Przełożyła Agnieszka Szling

Fascynujące spojrzenie
na naukę o płci,
na jej historię i przyszłość.

 

 

Od pokoleń uczono nas, że mózgi kobiet i mężczyzn różnią się w istotny sposób.
Zgodnie z tym mitem kobiecy mózg ma rozbudowane ośrodki komunikacji i emocji oraz jest przystosowany do odczuwania empatii. W męskim mózgu dominują ośrodki seksu i agresji, i jest on przystosowany
do budowania systemów. Ta teoria dostarcza zgrabnego biologicznego wyjaśnienia większości tego,
z czym spotykamy się w codziennym życiu. Wyjaśnia, dlaczego kobiety są postrzegane jako bardziej wrażliwe i emocjonalne, podczas gdy mężczyźni jako bardziej agresywni.
Ale czy to rzeczywiście prawda?

Według neurolożki, profesor Daphny Joel, tak nie jest. W książce przedstawia śmiały i przekonujący argument, który całkowicie obala pojęcie płciowych mózgów. Opierając się na przełomowych wynikach własnych badań i najnowszych dowodach naukowych, profesor Joel wyjaśnia, że każdy ludzki mózg
jest w rzeczywistości unikalną mieszanką – lub mozaiką – cech „męskich” i „żeńskich”.

„Płeć i mózg” to fascynujące spojrzenie na naukę o płci, na jej historię i przyszłość.

Daphna Joel – profesorka psychologii i neurobiologii na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Swoje doświadczenie neurobiologiczne połączyła z zainteresowaniem naukami o płci. Badaniami, w których neguje istnienie „mózgu męskiego” i „mózgu kobiecego”, zrewolucjonizowała myślenie o płci biologicznej, płci kulturowo-społecznej oraz mózgu.

Luba Vikhanski – dziennikarka i wielokrotnie nagradzana autorka publikacji popularnonaukowych. Jest autorką trzech książek, w tym Immunity: How Elie Metchnikoff Changed the Course of Modern Medicine, która została bardzo dobrze przyjęta przez Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne.
Pracuje w Instytucie Nauki Weizmanna. Mieszka w Izraelu.

 

Tagi: WAB