Zabójcze rzemiosło. Historia wojny podwodnej – premiera 9 listopada!

Przegląd

9 listopada trafi do księgarń publikacja Iaina Ballantyne’a Zabójcze rzemiosło. Historia wojny podwodnej.

W 1901 roku wielu admirałów z pogardą oceniało okręty podwodne jako bezużyteczne. Dziś ich posiadanie jest wyznacznikiem militarnej potęgi. Uzbrojone w broń nuklearną mogą nieść śmierć milionom ludzi, wzniecić globalne zniszczenie, stanowią potężny środek odstraszania.

Zabójcze rzemiosło to fascynująca opowieść o tym, jak niezdarny pojazd zmienił się w śmiertelnie niebezpieczny okręt, jedną z najbardziej skomplikowanych, najdroższych i przerażających broni.

Tę ekscytującą historię wypełnia plejada barwnych postaci: wizjonerów i szalonych konstruktorów, jak choćby pewien Amerykanin, który wymyślał łodzie nurkujące, żeby wykorzystać je do ataku na Brytyjczyków, a następnie zmienił strony i próbował pomóc Royal Navy w pokonaniu Napoleona, oraz były mnich, który stworzył łodzie pływające w zanurzeniu, aby za ich pomocą wesprzeć walkę o wyzwolenie Irlandii.

Czytelnik zostaje rzucony w wir heroicznych bitew konwojowych toczonych podczas dwóch wojen światowych, poznaje wysiłki Brytyjczyków usiłujących przejąć z niemieckich U-bootów materiały pozwalające złamać szyfr Enigmy, dowiaduje się o codziennym życiu na pokładach „szarych wilków” Kriegsmarine, o tym, jak amerykańskie okręty podwodne pomogły rzucić na kolana Japonię, oraz o atakach brytyjskich miniaturowych okrętów podwodnych na Tirpitza. Przeczyta tu również o incydentach w głębi oceanów, gdy zimna wojna zmieniała się w gorącą, oraz o zatopieniu argentyńskiego pancernika Belgrano w czasie wojny falklandzkiej. Pozna też spojrzenie autora na odrodzenie okrętu podwodnego jako narzędzia politycznego i militarnego oraz na groźbę zagłady nuklearnej, jaka wiąże się ze stosowaniem tej broni.

 

„Wspaniale opowiedziana historia ‒ nie tylko da tych, którzy chcą zapuścić się do królestwa Neptuna, ale także zajmujących się historią i polityką oraz każdego, kogo fascynują wysiłki marzycieli i wynalazców na przestrzeni dziejów”. – Julian Stockwin

 

„Książka potwierdza pozycję Ballantyne’a jako czołowego marynisty. Doskonała encyklopedyczna historia wojny podwodnej, mistrzowskie opracowanie godne najszczerszego polecenia”. – Captain John Roberts RN MBE

 

Iain Ballantyne jest cenionym autorem książek marynistycznych. Przeżył dramatyczne chwile, kiedy okręt, na którego pokładzie przebywał, został zmuszony do wykonania manewru wymijającego, gdy radziecka jednostka podwodna odpaliła torpedę. Odbył rejsy na wielu typach jednostek, począwszy od okrętów podwodnych o napędzie jądrowym i lotniskowców po niszczyciele i fregaty. Relacjonował operacje koalicji antyterrorystycznej z pokładów brytyjskich fregat patrolujących Zatokę Arabską i Morze Śródziemne. Pisze o sprawach dotyczących marynarki i wojskowości do gazet i czasopism, jest cenionym autorem publikacji NATO i Royal Navy. Szczególnie wymagające były jego wyprawy do baz rosyjskich – wywiadowi z admirałem w Kronsztadzie towarzyszyło 16 toastów wódką „za piękne kobiety”.

W 2007 roku został laureatem prestiżowej Special Recognition Award przyznawanej przez British Maritime Charitable Foundation, a w 2017 roku Maritime Fellowship Award – był to wyraz uznania dla jego pracy w roli dziennikarza, autora książek poświęconych historii marynarki wojennej oraz redaktora naczelnego magazynu „Warships. International Fleet Review”. Jego książka Killing the Bismarck (2010) zdobyła Mountbatten Maritime Award.

 

Kategorie: Historia
Tagi: Rebis