Elżbieta Łapczyńska laureatką Nagrody Conrada

Elżbieta Łapczyńska laureatką Nagrody Conrada

Przegląd

Elżbieta Łapczyńska, autorka wydanego przez Biuro Literackie Bestiariusza nowohuckiego, została laureatką Nagrody Conrada. Pisarka zdobyła wyróżnienie dzięki głosom czytelników i decyzji kapituły. Zwyciężczyni odebrała statuetkę podczas gali, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Elżbieta Łapczyńska otrzyma nagrodę finansową w wysokości 30 tysięcy złotych. Wyróżniona książka będzie promowana na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Wielowątkowa opowieść jest snuta (…) przez nowych ludzi, takich jak prorok czytający z wielkopiecowych oparów, zjadaczka arszeniku, sobowtórka czy człowiek bez twarzy. (…) Powieść odsłania świat dziwności, kopniętej metafizyki, ale i do bólu realnej cielesności oraz brutalności pracy – można przeczytać na okładce Bestiariusza nowohuckiego wydanego w 2020 roku przez Biuro Literackie.

Laureatka tegorocznej nagrody z wykształcenia jest filozofką. Dotychczas była związana z teatrem i zajmowała się literaturą dziecięcą: pisała dramaty, reżyserowała, tworzyła komiksy i książki dla najmłodszych. Jest półfinalistką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i finalistką konkursu dla młodych reżyserów i reżyserek Papaya Young Directors. Ukończyła dwa programy wsparcia debiutantów („Debiuty prozą” w ramach Stacji Literatura oraz Kurs Kreatywnego Pisania KMLU). Od urodzenia mieszka i tworzy w Nowej Hucie.

Nominacje za najlepszy debiut prozatorski 2020 otrzymali: Maciej Bobula za książkę Szalejów (wydawnictwo j), Igor Jarek za Halny (wydawnictwo Nisza), nagrodzona Elżbieta Łapczyńska i jej Bestiariusz Nowohucki (Biuro Literackie), Mira Marcinów za powieść Bezmatek (Wydawnictwo Czarne) oraz Maciej Topolski za Niż (Korporacja Ha!art).

Nominowanych twórców, których zgłaszały wydawnictwa, wybrała kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz).

Kategorie: Nagrody