Od jednej książki do grupy wydawniczej – trochę historii i aktualności

Przegląd

Historia Grupy Helion rozpoczęła się od jednej książki, był to podręcznik do obsługi programu AutoCAD. Dziś mija trzydzieści lat od narodzin tej prężnie prosperującej firmy. Trzydzieści lat nieustannego rozwoju.

Przełomowy rok 2007

Na rynku dostępne jest kolejne wydanie kultowego podręcznika do nauki AutoCAD-a (uaktualnianego niemal co roku w związku ze zmianami, jakie w programie regularnie wprowadzają jego twórcy), a Helion z małej firmy wyrósł na jedno z największych i najciekawszych wydawnictw na polskim rynku.

Grupa startowała od jednej książki i jednej marki. Pod szyldem Helion wychodziły i wychodzą poradniki i podręczniki z zakresu informatyki, grafiki komputerowej i fotografii. Wydawca dość długo i z dużym powodzeniem koncentrował się na tym obszarze tematycznym. Zmiana nastąpiła w 2002 roku. Powstała wówczas osobna marka książek biznesowych ― Onepress. W 2005 roku Helion rozszerzył swoją ofertę o podręczniki szkolne (Helion Edukacja). Wreszcie w przełomowym dla firmy 2007 roku dołączył psychologiczny Sensus, poradnikowy Septem (a w nim polska edycja słynnej amerykańskiej serii „For Dummies”, znana jako „Dla Bystrzaków”) i beletrystyczny Editio. W tym samym, zdecydowanie przełomowym roku Grupa Helion przejęła specjalizujące się w literaturze podróżniczej i przewodnikach turystycznych wydawnictwo Bezdroża. Publikująca autorów polskich i zagranicznych, współpracująca z największymi wydawcami z rynku światowego i najważniejszymi sprzedawcami na rynku krajowym, dysponująca siedmioma własnymi księgarniami online ― pod koniec pierwszej dekady XXI wieku Grupa Helion była zdecydowanie najbardziej wszechstronną firmą wydawniczą w Polsce.

Era cyfrowa

W kolejne dziesięciolecie weszła z planami dużych przemian technologicznych. Od początku nowoczesne, szybko reagujące na oczekiwania klientów wydawnictwo w 2011 roku znowu przyspieszyło, uruchamiając wirtualną księgarnię e-booków i audiobooków ― ebookpoint.pl. Trzy lata później ruszyła cyfrowa biblioteka Biblio (https://biblio.ebookpoint.pl), od 2015 roku zaś działa videopoint.pl, za którego pośrednictwem Helion oferuje przygotowywane przez swoich autorów kursy video.

Podsumowując…

Przeszło 5000 wydanych tytułów. Ponad 4000 autorów ― polskich i zagranicznych. Nieustanna obecność w księgarniach stacjonarnych na terenie całego kraju. Siedem własnych księgarń online, w tym ebookpoint.pl, jedna z najpopularniejszych platform oferujących e-booki i audiobooki. Kursy video i przebogata cyfrowa biblioteka Biblio, z której korzystają biblioteki stacjonarne, firmy, uczelnie, szkoły i prywatni użytkownicy. Grupa Helion to także HLogistyka, której celem jest zapewnienie najwyższej jakości obsługi procesów logistycznych i dystrybucyjnych wydawcom na rynku księgarskim, sieciom handlowym (B2B) i klientom indywidualnym (B2C). HLogistyka wspiera wydawnictwa, przejmując na siebie wszelkie procesy dystrybucji książek i umożliwiając tym samym kreatywny rozwój biznesu, oferty wydawniczej i procesów marketingowych.

Oto Grupa Helion 2021.

Choć ostatnio firma intensywnie inwestuje w beletrystykę, to jej specjalnością wciąż pozostaje literatura edukacyjna i poradnikowa. Sztuka wojny Sun Tzu, Czysty kod i Czysta architektura Roberta C. Martina, English 4 IT Beaty Błaszczyk czy Liderzy jedzą na końcu Simona Sinka to absolutne bestsellery, których popularność wśród czytelników wciąż rośnie.

Książki z oferty Helionu są zresztą doceniane nie tylko przez czytelników. Dostrzegają je również kapituły specjalistycznych konkursów. Wszystkich nagród i wyróżnień nie sposób tu wymienić, wspomnimy więc tylko o ostatnich:

– Nagrodę Magellana 2020 otrzymały książki wydane przez Bezdroża: Wielka Korona Tatr Andrzeja Marcisza, Projekt 100 wulkanów. Przewodnik trekkingowy. Top 15 Grzegorza Gawlika, Zaistnienia Piotra Strzeżysza, Od mikmaka do zazuli Michała Rusinka i Joanny Rusinek.

– W tym samym roku nominację do nagrody Economicus otrzymał wydany przez Onepress poradnik Lepszy pracodawca Zyty Machnickiej, drugie miejsce w kategorii „najlepszy poradnik biznesowy” w tym konkursie zajął Efekt piaskownicy Magdaleny Kieferling.

– Wśród książek informatycznych regularnie wyróżniane i nagradzane są kolejne wydania Opus magnum C++ Jerzego Grębosza i podręcznik do nauki AutoCAD-a Andrzeja Pikonia. Z kolei pierwszą nagrodę w kategorii „najlepszy podręcznik techniczny” w konkursie Technicus 2019 otrzymała książka CCNA 200-125. Zostań administratorem sieci komputerowych Cisco Adama Józefioka.

Jaka będzie przyszłość Grupy Wydawniczej Helion? Jedno jest pewne: wciąż się rozwijamy. Nie tylko jeśli chodzi o jakość wydawanych pozycji, ale także w kwestii stawiania na nowe technologie.

Bo jak mówił Napoleon Hill (również autor Helionu!): „Poddający się ― nigdy nie wygrywa, a wygrywający ― nigdy się nie poddaje”.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Grupa Helion