Posłuchaj kobiecych historii w klasztorze, parku i w “brodziku”. Noc Literatury już wkrótce na Karłowicach

Przegląd

Od 2016 roku Europejska Noc Literatury podróżuje po Wrocławiu – każda kolejna edycja organizowana jest w innym zakątku miasta. 10. odsłona literackiego święta odbędzie się na Karłowicach. Znamy już 3 pierwsze lokalizacje, w których 21 sierpnia na żywo czytane będą fragmenty europejskiej literatury.

      

Europejska Noc Literatury to realizowany w wielu miastach kontynentu projekt prezentujący twórczość europejskich pisarzy. To święto czytelników, którzy w ten jeden wieczór mogą usłyszeć znakomitą prozę w interpretacjach wybitnych twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często nie są dostępne dla zwiedzających. We Wrocławiu ENL zagościł w 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W roku ESK wydarzenie po raz pierwszy zorganizowane zostało poza ścisłym centrum miasta, na Szczytnikach. W kolejnych latach Noc Literatury odwiedziła osiedla: Nadodrze, Przedmieście Oławskie, Plac Grunwaldzki i Powstańców Śląskich.

Prace nad jubileuszową, 10. odsłoną Europejskiej Nocy Literatury prowadzone są we wciąż niepewnej epidemicznie rzeczywistości, dlatego – podobnie jak w roku ubiegłym – czytania odbędą się w przestrzeniach plenerowych. Tłem dla nich będzie zielona enklawa na wrocławskim śródmieściu, przedwojenne „miasto-ogród”: osiedle Karłowice. W 10 karłowickich lokalizacjach spotkamy się 21 sierpnia. Kuratorką nadchodzącej edycji jest pisarka i dziennikarka Anna Dziewit-Meller, a przygotowanemu przez nią programowi przyświecać będzie hasło: „Po stronie kobiet”.

Spacerem wzdłuż alei Kasprowicza

Dla wielu uczestników i uczestniczek Europejskiej Nocy Literatury jednym z najbardziej ekscytujących elementów tego wydarzenia jest możliwość odwiedzenia 10 miejsc czytań, do których często na co dzień dostać się jest niezwykle trudno. Jedną z takich lokalizacji będzie w tym roku Arche Hotel Klasztor Wrocław – zabytkowy klasztor przy alei Jana Kasprowicza, w którym przez lata mieścił się szpital, a który przechodzi właśnie gruntowną metamorfozę. Teren ponad 100-letniego kompleksu klasztorno-parkowego jest rewitalizowany; w wyniku przebudowy główny budynek przyjmie funkcję hotelową, a w głębi parku, w miejscu wcześniejszych budynków gospodarczych, przewidziano kameralne budynki mieszkalne. Goście i nowi mieszkańcy będą tu sąsiadować z siostrami Franciszkankami Maryi Nieustającej Pomocy, których zgromadzenie wciąż zajmować będzie część zabudowań. Założenie parkowe zostanie odświeżone i wzbogacone o małą architekturę oraz otwarte przez inwestora, firme Arche, dla mieszkańców Wrocławia.

21 sierpnia aktorki i aktorów czytających fragmenty kobiecej literatury spotkać będzie można też m.in. w parku Jana Kasprowicza czy w zmodernizowanym niedawno Brodziku przy ul. Berenta. Niecka, która do końca lat 70. XX wieku pełniła funkcję letniego kąpieliska, dobrze znana jest pokoleniom karłowiczan i karłowiczanek, którzy to tutaj przez dekady uprawiali sporty i przychodzili wypocząć. To kolejne miejsce na tegorocznej mapie Nocy Literatury, które zobaczyć będzie można w zupełnie nowej odsłonie – zdegradowana przestrzeń zmieniła się niedawno w nowoczesne centrum spotkań i rekreacji.

Więcej informacji na temat nadchodzącej edycji Europejskiej Nocy Literatury znaleźć można na stronie NocLiteratury.pl oraz na Facebooku: facebook.com/ENLWroclaw.

 

Kategorie: Wydarzenia