Poznaliśmy program Big Book Festival 2021

Poznaliśmy  program Big Book Festival 2021

Przegląd

 

To pierwsze w tym roku osobiste spotkania z pisarzami!  Wielka klasyka i absolutne nowości. 3 dni, 40 wydarzeń, 100 gości.

Big Book Festival odbędzie się od 25 do 27 czerwca w Warszawie i on-line. Na otwarcie 9. edycji widowisko FOLWARK OSTATECZNY reżyseruje Matylda Damięcka. W programie 11 polskich premier, 2 Okrągłe Stoły Literackie, dyskusje z najważniejszymi pisarzami z kraju, łączenie z 6 autorami ze świata i pięć niepowtarzalnych spektakli oraz słuchowisk.

Big Book Festival będzie pierwszym w 2021 r. festiwalem literackim, który da szansę osobistego spotkania z cenionymi autorami. W wydarzeniach można uczestniczyć na miejscu, większość z nich będzie również transmitowana na stronie bigbookfestival.pl oraz w kanale You Tube Big Book Festival.

HASŁO ROKU 2021

Hasło tegorocznej edycji festiwalu to: Jeszcze będzie najpiękniej!

– Chcemy Wam powiedzieć: „Jeszcze będzie najpiękniej!” – bo mamy siebie, bo czytamy i wierzymy w lepsze jutro – rozwija hasło edycji Anna Król, dyrektorka Big Book Festival i Fundacji „Kultura nie boli” organizującej imprezę. – Literatura znów ma wyjątkową moc. Przychodzi nam z pomocą, przynosi nadzieję i radość, daje otuchę i chwilę wytchnienia. Chcemy, by tegoroczna edycja Big Book Festival była wyjątkowa. Bo wyjątkowo silnie potrzebujemy spojrzeć pogodnie w przyszłość i zobaczyć tam słońce.

– Big Book Festival 2021 to bardzo potrzebne ćwiczenia z nadziei. Stworzymy wiele bezpiecznych okazji do cieszenia się bliskością, rozmową i emocjami płynącymi z tekstów. Nie rezygnujemy z widowiskowego aspektu literatury, będziemy znów eksperymentować i zadziwiać. – dodaje Paulina Wilk, współorganizatorka festiwalu.

GWIAZDY LITERATURY I POEZJI PRZY OKRĄGŁYCH STOŁACH

Przy specjalnie zbudowanych Okrągłych Stołach Literackich spotkają się polscy autorzy kilku pokoleń i różnych gatunków, a dyskutować będą o wyzwaniach, jakie postawiła przed nami pandemia. Podczas dwóch wielogłosowych debat, 26 i 27 czerwca, dwa różne składy autorów zmierzą się z tematem zaufania i nieufności między ludźmi, a także kryzysem nadziei i wiary w lepsze jutro. Rozmowy poprowadzą dziennikarze Justyna Dżbik-Kluge i Michał Nogaś, w rozmowie będą brać udział także czytelnicy, a wszystkich dyscyplinować będą gongi i zegary, bo okrągłe stoły to także praktyczna lekcja mówienia krótko i na temat. Wśród rozmówców pojawią się m.in.: Agata Passent, Magdalena Grzebałkowska, Zośka Papużanka, Wojciech Chmielarz, Grzegorz Uzdański, Jacek Hugo-Bader i Marcin Wicha.

GŁOSY ZE ŚWIATA

Festiwal będzie gościł autorów ze świata. Połączą się oni ze swych domów i gabinetów z publicznością zgromadzoną w Warszawie. Będą to: Sigrid Nunez – amerykańska pisarka, która w książce „Sempre Susan” wspomina przyjaźń z wybitną eseistką Susan Sontag, Vivian Gornick – dopiero u nas odkrywana autorka autobiograficznych „Przywiązań”, legenda nowojorskiej sceny literackiej i feministycznego aktywizmu, Andrés Barba uznawany w Hiszpanii za największy i najoryginalniejszy talent literacki swojego pokolenia, Douglas Stuart – pisarz ze Szkocji, nowojorczyk z wyboru, zeszłoroczny laureat prestiżowej Nagrody Bookera za powieść „Shuggie Bain” właśnie w Polsce wydaną, Joseph Zárate – jeden z najlepszych reporterów z Ameryki Łacińskiej, autor książki „Wewnętrzne wojny” o obrońcach środowiska w Peru oraz Nadav Eyal – czołowy izraelski dziennikarz, który wywołał międzynarodowe reakcje książką „Rewolta” o buncie przeciwko globalizacji.

LITERATURA NA ŻYWO – NIEPOWTARZALNE WIDOWISKA

W programie Big Book Festival nie zabraknie nowatorskich wydarzeń specjalnych, charakterystycznych dla Fundacji „Kultura nie boli”. Festiwal otworzy 25 czerwca wieczorem widowisko FOLWARK OSTATECZNY w reżyserii Matyldy Damięckiej na motywach antytotalitarnej powieści „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella i tekstów Martina Luthera Kinga, a zakończy w niedzielę 27 czerwca wieczorem spektakl BENIA KRZYK. SCENY Z ŻYCIA na kanwie „Opowiadań odeskich” Izaaka Babla o legendarnym bandycie z Odessy. W programie także m.in. SEROTONINA – słuchowisko na żywo w interpretacji Andrzeja Chyry, na podstawie powieści Michela Houellebecqa o obsesjach współczesności oraz aktorskie improwizacje na tekstach popularnego twórcy literackich past POLSKA OCZAMI MALCOLMA XD. W produkcjach specjalnych udział można wziąć tylko osobiście, nie będą one transmitowane.

O CZYM ROZMAWIAĆ

Bez ograniczeń dla publiczności w Warszawie i internecie dostępne będą rozmowy i dyskusje z udziałem pisarzy oraz twórców. Posłuchamy rozmów m.in. o transhumanizmie, zakazanych słowach, o samotności, polskim chłopstwie i toksycznych rodzinach. O strategiach na tworzenie biografii dyskutować będą reporterzy Magdalena Grzebałkowska, Artur Domosławski i powieściopisarka Natalia Fiedorczuk, a o queerowej wrażliwości w sztuce – pisarka Dorota Kotas i reżyser Michał Borczuch. Na festiwalu premierę będzie mieć jedenaście nowych książek, a ich autorzy po raz pierwszy od miesięcy osobiście zobaczą się z czytelnikami i podpiszą dla nich egzemplarze. Wśród nowości debiutujących na Big Book Festival będzie m.in. powieść Anny Cieplak „Rozpływaj się”, historyczna książka „Polki na Montparnassie” Sylwii Zientek, reportaż literacki Marzeny Mróz-Bajon „Domy pisarzy” oraz „Zachód słońca na Santorini” Dionisiosa Sturisa – reportaż o neofaszyzmie w Grecji.

NADZIEJOMAT! ZBIÓRKA NA OPTYMISTYCZNĄ INSTALACJĘ

Jest nadzieja, że podczas Big Book Festival w Warszawie zadebiutuje NADZIEJOMAT – piękna i barwna instalacja do tworzenia fantazyjnych zdań ze słowem „nadzieja”, pozwalająca na blisko trzysta nietuzinkowych kombinacji słów i zrobienie sobie z nimi optymistycznego selfie.
Projekt studia Dinksy z Cieszyna stanie na trzy festiwalowe dni przy Big Book Cafe, po czym przeniesie się do szpitala Wolskiego, gdzie będzie towarzyszył młodym pacjentom oddziału psychiatrycznego, a potem powędruje dalej. Wiele zależy od gestu darczyńców! Nadziejomat jest w pełni finansowany społecznie, w serwisie Zrzutka.pl trwa zbiórka na jego budowę: https://zrzutka.pl/k3yye4. Organizatorzy Big Book Festival zachęcają do darowizn i przyjścia na festiwal, także by przetestować Nadziejomat!

GDZIE SIĘ SPOTKAMY?

Big Book Festival odbędzie się na warszawskim Mokotowie, w dwóch sąsiadujących ośrodkach: centrum innowacji literackich Big Book Cafe (ul. J. Dąbrowskiego 81) oraz domu kultury Centrum Łowicka (ul. Łowicka 21). Duża część wydarzeń rozegra się w plenerze i połączy literaturę z atmosferą miasta. Na miejscu działać będą również festiwalowa kawiarnia, księgarnie oraz plenerowa czytelnia i strefa relaksu. Tak jak w roku 2020 na Big Book Festival obowiązywały będą szczególne przepisy sanitarne, w tym ograniczona liczba miejsc na spotkaniach, maseczki i dezynfekcja.

Przed Centrum Łowicka w czasie festiwalu działać będzie Duży Targ Księgarni Społecznej oferujący setki tytułów z drugiej ręki do kupienia za 5 lub 10 złotych. Nowości i białe kruki. Każdy zakup to cegiełka – dochód z Targu wesprze Big Book Festival.

Transmisje ze spotkań można oglądać na https://bigbookfestival.pl/

Big Book Festival odbywa się od 2013 r., organizuje go Fundacja „Kultura nie boli”. Dziewiąta edycja odbędzie się m.in. dzięki wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy oraz Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a także Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, pomocy wydawców i indywidualnych darczyńców.

Pełny program Big Book Festival 2021 możecie znaleźć na stronie:
https://bigbookfestival.pl/program

 

Kategorie: Wydarzenia