2061: Odyseja kosmiczna, trzecia część kultowej superprodukcji Audioteki. W roli głównej: Krystyna Czubówna  

2061: Odyseja kosmiczna, trzecia część kultowej superprodukcji Audioteki. W roli głównej: Krystyna Czubówna  

Przegląd

2061: Odyseja kosmiczna to kontynuacja cyklu fantastycznonaukowego autorstwa Arthura C. Clarke. Reżyserem zarówno dwóch poprzednich części, jak i najnowszej produkcji Audioteki, został Grzegorz Gutkowski. W rolach głównych usłyszymy takich aktorów jak: Mirosław Zbrojewicz, Tomasz Sapryk, Michał Żurawski, Adam Ferency czy Marek Barbasiewicz. Tym razem, słuchacz za pomocą własnej wyobraźni, jak i znanych szerokiej publiczności głosów, zostanie przeniesiony na misję, której celem jest lot na kometę Halleya. 

Profesor Heywood Floyd, uczestnik wydarzeń na Księżycu sprzed 60 lat, udaje się w kolejną podróż, za swój cel obierając przelatującą Układ Słoneczny kometę. Heywood odbywa również wyprawę wewnątrz siebie, spotykając na swojej drodze znane postaci, które pomagają mu w odkryciu istoty i sensu życia. Tajemnicza oprawa dzieła, przepełniona echem powieści fantasy i niesamowitymi dźwiękami, pozwoli odbiorcy wyobrazić sobie podróż w nieznane zakątki wszechświata. Spoiwem kosmicznej wyprawy i zaciekawionego odbiorcy jest narratorka, która pełni rolę przewodnika w superprodukcji. Kultowy, przyjemny dla ucha głos Krystyny Czubówny, oprowadza słuchacza przez historię w magiczny, nieoczywisty sposób, ostateczną interpretację dzieła pozostawiając samemu odbiorcy.

– Na pewno spotkają Państwa przyjemności i może też trochę zaskoczeń. Jak sam Clarke mówi w swoich przedmowach – to jest tetralogia, ponieważ postaci, tematy i miejsca są te same. Te 4 części mają wiele wspólnego i są spójne. Jednak nie oznacza to, że są jednorodne i każdą z nich można odczytywać osobno. Powieść Pana Clarke’a to rodzaj przedstawienia życia po życiu, jestem w stanie sobie wyobrazić, jak będzie wyglądać ciąg dalszy naszego istnienia, ale jest to raczej niesłychanie optymistyczna wizja – podkreśla narratorka, Krystyna Czubówna.

Odsłona trzeciej części powieści to wiele godzin przygotowań zarówno aktorów, realizatorów, jak i reżysera. Mimo wspólnych mianowników, które na nowo przyciągają uwagę słuchacza i pozwalają mu doświadczyć pewnej powtarzalności historii, należy pamiętać, że każda z części jest odrębnym dziełem. Różnice pomiędzy nimi wynikają z odmiennego charakteru, dynamiki oraz roli postaci drugoplanowych.

– Tym, co zdecydowanie różni poszczególne części pod względem realizacyjnym, są proporcje między narracją a scenami dialogowymi. W pierwszej części dominują plastyczne “opisy przyrody”, wspaniale przedstawione nam przez niezawodną Krystynę Czubównę. Dialogów jest tu niewiele, przeważa barwna narracja wspomagana hipnotyczną muzyką. W kolejnych częściach aktorzy znacznie częściej dochodzą do głosu, jest dużo więcej postaci i dialogów. We wszystkich częściach występują Mirosław Zbrojewicz jako Heywood Floyd, Dawid Ogrodnik jako David Bowman i Robert Jarociński w roli HAL-a” – mówi reżyser superprodukcji, Grzegorz Gutkowski.

Od 23 czerwca superprodukcja jest dostępna w Audiotece. Narracja powieści prowadzona przez wybitną lektorkę, przemówi nie tylko do fanów fantastyki naukowej, ale również do słuchaczy, którym bliższe zdają się być tematy podróży, nowoczesnych technologii czy nierozwikłanych zagadek.

***
O Audioteka
Audioteka – powstała w 2008 roku, zostając prekursorem branży audiobooków w Polsce. Jej słuchacze dzięki m.in. superprodukcjom czy audioserialom mogą oddać się jakościowej, cyfrowej rozrywce.  Obecnie, za pośrednictwem swoich produktów, zapewnia dostęp do największego katalogu audio po polsku, z biblioteką zawierającą ponad 12 500 pozycji, w tym superprodukcje z najlepszymi reżyserami i największymi polskimi gwiazdami oraz świetną oprawą muzyczną. Audioteka to także jakość oferowanych produktów cyfrowych, którą zapewnia doświadczony zespół ekspertów. Oferuje wyselekcjonowane treści w 11 językach, m.in po niemiecku, francusku, hiszpańsku i turecku. Produkuje ponad 30 000 godzin treści rocznie na nasze trzy główne platformy – “Audioteka”, “Lecton”, oraz dedykowane pracownikom firm “Inspiro”. Audioteka to nie tylko tradycyjne audiobooki. Jej produkcje obejmują nowe formaty, takie jak audioseriale, treści edukacyjne, audio dokumenty, programy informacyjne, medytacje prowadzone, treningi uważności czy audycje podróżnicze. Tworzy ją zespół doświadczonych specjalistów, znających nie tylko swoich słuchaczy, ale też potrzeby rynku. Dlatego też marka mocno wspiera kulturę, czego przykładem jest autorski program „Usłysz kulturę”, wspierający finansowo projekty związane z pisaniem scenariuszy, tekstów, spin-offów oraz produkcją treści.

 

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: audioteka