Rubén Herce, Filozofia nauki
Budzi nas dźwięk melodii w telefonie komórkowym, kładziemy się spać gasząc żarówki LED. Poruszamy się samochodami wykorzystującymi energię odnawialną. Wiemy czy pod koniec tygodnia będzie padał deszcz. W przypadku choroby, ufamy zażywanym lekarstwom. Owa wszechobecność nauki domaga się refleksji filozoficznej.
Filozofia nauki jest namysłem nad zjawiskiem nauki: stara się znaleźć wyjaśnienie natury teorii naukowych ich początków oraz ich relacji do rzeczywistości, a także analizuje proces ich aplikacji. Opisuje jak nauka wyjaśnia, prognozuje, jak pozwala kontrolować przyrodę, jak powstają i są stosowane różne metody naukowe oraz sposoby rozumowania. Nade wszystko jednak, bada jakiego rodzaju prawd dostarcza nam poznanie naukowe.
Niniejsza publikacja, z konieczności zwięzła i syntetyczna, ma aspiracje sprawić, abyśmy mogli wyrobić sobie klarowny pogląd nt konsekwencji działalności naukowej.
Rubén Herce – kapłan, profesor filozofii, dyplomowany inżynier elektronik, automatyk, ekspert w zakresie Big Data. Obecnie jest wykładowcą filozofii nauki na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie, gdzie wcześniej uzyskał doktorat z filozofii. Jego badania dotyczą matematyki i fizyki, koncentrują się także na zagadnieniach pochodzenia wszechświata i człowieka. Uczestniczy w pracach grupy badawczej Science, Reason and Faith (CRYF).
Seria BÓG • CZŁOWIEK • ŚWIAT – Mądrość w zasięgu ręki!
- Dla „głodnych wiedzy” miłośników mądrości.
- Dla studentów, kleryków, sióstr zakonnych i kapłanów.
- Dla katechetów i wychowawców.
- Dla pragnących wzbogacić swoje życie i życie swoich dzieci.
- Dla ekspertów ds. komunikacji, polityki, ekonomii, zdrowia, edukacji