Poznaliśmy wyniki 4. edycji konkursu JASNOWIDZE 2020/21

Podczas transmisji live ogłoszone zostały wyniki międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE 2020/21

Na konkurs wpłynęły 1063 prace z 67 krajów, spośród których dwa składy jurorskie – jury międzynarodowe i jury wydawnicze – wybrały najlepsze projekty.

W tym roku konkurs został prawie całkowicie przeniesiony do internetu. Prace nadsyłano w wersji cyfrowej, a jury spotykało się i obradowało zdalnie. Nie przeszkodziło to w powstaniu ponad tysiąca fantastycznych, różnorodnych i kreatywnych projektów książek dla dzieci ‒ a może nawet mu dopomogło.
Oba składy jurorskie oceniają ‒ surowo, ale sprawiedliwie ‒ nie tylko warstwę tekstową i graficzną nadesłanych prac, ich jakość i oryginalność, lecz także warsztat autorek i autorów oraz ich wrażliwość na dziecięcy świat.

JURY MIĘDZYNARODOWE w składzie: Jutta Bauer, Romana Romanyszyn, Joanna Olech i Piotr Socha przyznało jedną nagrodę główną w wysokości 2500 euro, trzy równorzędne wyróżnienia oraz jedno wyróżnienie specjalne.
NAGRODA GŁÓWNA jury międzynarodowego:
🏆 „Ola w rafie”, Nina Budzyńska, Polska 🏆

Wyróżnienia:
🏅 „This is Not My Home”, tekst: Vivienne Chang, ilustracje: Eugenia Yoh, Stany Zjednoczone
🏅 „Blue Car”, Oleksandr Shatokhin, Ukraina
🏅 „Ślonskie abecadło”, Adam Skrzypiec, Polska
Wyróżnienie specjalne za oryginalną i ważną koncepcję:
🎖 „Zamigaj mi!” – seria gier i książeczek dla dzieci i rodziców do nauki polskiego języka migowego, Oliwia Michniewska i Paulina Szuścik, Polska

🟡🟡🟡

JURY WYDAWNICTWA DWIE SIOSTRY w składzie: Jadwiga Jędryas, Ewa Stiasny i Maciej Byliniak przyznało jedną nagrodę główną w postaci wydania książki na podstawie projektu, trzy równorzędne wyróżnienia oraz wyróżnienie specjalne.

NAGRODA GŁÓWNA jury wydawniczego:
🏆 „Co to za kuleczka?”, tekst i ilustracje: Iga Ścibek, współautor tekstu: Przemysław Ścibek, Polska 🏆

Wyróżnienia:
🏅 „Where?”, María José de Telleria, Argentyna
🏅 „Gudu & Gwai”, Maria-Luisa Uth, Chiny
🏅 „My Family’s Hair”, Thea Lu, Chiny

Wyróżnienie specjalne za artystyczną bezkompromisowość i nieokiełznaną wyobraźnię:
🎖 „Krowa i Krówka”, Michalina Mosurek, Polska

Kategorie: Nagrody
Tagi: Jasnowidze