Nowa jakość streamowania treści (nie tylko) naukowych
Przegląd
- Typ: Wydarzenia
- Marka: IBUK Libra
27 kwietnia ruszyła nowa odsłona czytelni online IBUK Libra. Minęło czternaście lat odkąd na rynku pojawiła się platforma streamingowa prowadzona przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Popyt na treści online wzrósł wielokrotnie, a rynek wciąż pozostaje nienasycony. Serwis IBUK Libra właśnie zmienił swoje oblicze, jednak layout to nie wszystko.
2020 rok pokazał, jak wiele osób korzysta z treści online i nie mamy na myśli czytania blogów, stron www, czy przeglądania social mediów w poszukiwaniu informacji. Coraz chętniej czytamy w sieci również książki. Co ważne, robimy to legalnie. Przykładem jest e-czytelnia uruchomiona przez Wydawnictwo Naukowe PWN. – W kwietniu i maju ubiegłego roku statystyki zarówno wśród nowych użytkowników, jak i stałych czytelników poszybowały pięciokrotnie w stosunku do danych za rok poprzedni – wyjaśnia Zbigniew Meller z zespołu IBUKA Libry.
W blisko 600 bibliotekach w Polsce wszyscy czytelnicy mogą korzystać z nowej odsłony IBUKA Libry. – Prosimy nie regulować ekranów, to unowocześniona wersja platformy – zapewnia Piotr Kołacz przedstawiciel Wydawnictwa Naukowego PWN. Wyzwaniem było przeprowadzenie trwających kilka miesięcy badań user experience, a następnie testowanie całości przez grupę dwustu testerów. Przez dwa tygodnie stycznia osoby z całej Polski, w tym bibliotekarze, sprawdzali poprawność działania platformy. Nowa Libra to unowocześnione karty użytkownika, które pozwalają w bardziej przystępny sposób korzystać z czytelni online.
Co wyróżnia platformę IBUK Libra?
W e-czytelni znajduje się oferta blisko 360 wydawców. Łącznie to ponad 47 tysięcy tytułów, z których biblioteka może wybierać indywidualny zasób. – Jednak jako czytelnik biblioteki, każdy może proponować zakup danego tytułu, do którego nie ma jeszcze dostępu – podpowiada Anna Radoszewska z zespołu IBUKA Libry. Platforma oferuje także zaawansowane narzędzie pracy z tekstem.
Zalogowany może więcej
Aby skorzystać z pełni możliwości jaką daje platforma, warto założyć konto. Po zalogowaniu użytkownik:
– uzyska dostęp do 12 dodatkowych tytułów PWN rocznie – publikacje będą dostępne dla wszystkich zalogowanych użytkowników, niezależnie od zasobów bibliotek;
– w nowej odsłonie użytkownik jest w centrum – mając dostęp do różnych instytucji, nie musi już szukać publikacji w poszczególnych zbiorach. Obecnie widzi komplet publikacji, którymi dysponują biblioteki, od których otrzymał dostęp;
– użytkownik może czytać online za pomocą dwóch rozwiązań: karty „Moje książki” oraz wirtualnej półki myIBUK – sam decyduje, z której opcji chce skorzystać;
– ma podgląd ostatnio przeglądanych publikacji, może do nich szybko wrócić bez przeglądania całego katalogu;
– w karcie „Słowniki” uzyska dostęp do PWN Oxford, pod warunkiem, że jego biblioteka wykupiła wcześniej usługę. Można w nim sprawdzić pisownię i wymowę ponad miliona jednostek leksykalnych.
W tym ostatnim sprawdzimy pisownię i wymowę ponad 1 miliona jednostek leksykalnych
Jak zacząć korzystać z IBUK Libra?
Należy skontaktować się do biblioteką (lub inną instytucją – może to być np. firma, która zdecydowała się na zakup dostępów, jako benefit pracowniczy) i poprosić o darmowy kod PIN lub dostęp w ramach konta czytelnika. Dodanie kodu do konta jest bardzo proste. Wystarczy po wejściu na stronę, na pasku wyszukiwania po prawej stronie wejść w link „wprowadź PIN”. Możesz mieć dostęp do zasobu kilku bibliotek, a przez to korzystać z większego księgozbioru zarówno naukowego, jak i beletrystycznego. Osoby powiązane z uczelnią nie muszą robić nic poza uwierzytelnieniem konta bibliotecznego lub dodaniem kodu PIN, tak jak robią to w przypadku korzystania z innych baz elektronicznych przez stronę biblioteki. Logowanie przez system HAN, VPN czy Proxy akademickie nie pokaże jednak pełnej mocy platformy, dlatego warto założyć konto.
Czym jest półka myIBUK?
Dodatkowo po zalogowaniu można przejść do półki myIBUK (wirtualnej półki z czytanymi książkami), w której znajdują się funkcjonalności doceniane od lat przez stałych bywalców serwisu. Użytkownicy w ramach zaawansowanych narzędzi pracy z tekstem, mogą robić notatki, wstawiać zakładki, dzielić się fragmentami z innymi zarejestrowanymi, kopiować gotowe opisy bibliograficzne, czy sprawdzać definicje w Encyklopedii PWN oraz Słowniku Języka Polskiego PWN poprzez funkcję „Baza wiedzy”.
Jeśli użytkownik chciałby jednak korzystać z poprzedniej wersji Libry, może na stronie głównej wrócić do niej, za pomocą linku pod paskiem adresowym wyszukiwarki internetowej. Czytelnik nie potrzebuje dodatkowych urządzeń takich jak czytelnik e-booków, aby korzystać w pełni z serwisu. Wystarczy komputer, laptop, tablet lub smartfon z dostępem do Internetu. W Librze nie pobieramy e-książki na urządzenie, ale czytamy ją online. Nie trzeba już pamiętać, na którym urządzeniu jest plik książki.
Dostawcą platformy jest Wydawnictwo Naukowe PWN. Oferta e-booków PWN, PZWL czy WNT jest dostępna wyłącznie w serwisach IBUK oraz IBUK Libra. Pełna baza tytułów zawiera ofertę 360 wydawców, więc liczba publikacji jest olbrzymia, a każdy czytelnik ma prawo sugerować zakup danego tytułu swojej instytucji.
Nowa odsłona IBUKA Libry jest już dostępna. Zainteresowanych zapraszamy na stronę IBUKA Libry (https://bit.ly/3tTyXt2). Kod PIN można otrzymać drogą e-mail w wybranej bibliotece. Wystarczy urządzenie z dostępem do internetu i czas na lekturę.