Zupełnie nowa generacja bohaterów – DC powieść graficzna 13+

Przegląd

Ważne i aktualne tematy społeczne, poszukiwanie swojego miejsca w świecie, odkrywanie własnej tożsamości, szalone przygody, niezwykłe przyjaźnie, zaskakujące zwroty akcji, dawka błyskotliwego humoru. A to wszystko ukazane z perspektywy dorastających bohaterów. W cyklu DC powieść graficzna 13+ będziemy mogli poznać kultowe postacie z popularnych komiksów DC w młodszych wcieleniach. Historie, będące swoistym powrotem do korzeni, dedykowane są przede wszystkim dorastającym czytelnikom. Nakładem Wydawnictwa Egmont Polska pierwsze albumy z nowej linii wydawniczej ukażą się w księgarniach już 24 lutego br.

Przygody pokolenia młodych herosów to dynamiczna akcja i angażujące historie, dotyczące istotnych problemów społeczno-obyczajowych. Pierwsze miłości, niełatwe, choć piękne przyjaźnie, bolesne zdrady, brak tolerancji, dochodzenie do samoakceptacji, przekraczanie granic – oto kluczowe tematy poruszane w komiksowych seriach realizowanych w nowej linii wydawniczej DC powieść graficzna 13+. Pierwsze dwa tytuły cyklu, które już wkrótce ukażą się na półkach polskich księgarń, to „Młodzi Tytani. Raven” oraz „Catwoman. W blasku księżyca”. Czytelniczki i czytelnicy będą mieli okazję poznać nowocześnie zrealizowane opowieści nawiązujące do postaci z uniwersum DC, w którym od lat pojawiają się najlepsze historie o Batmanie, Supermanie czy Wonder Woman.

DC powieść graficzna 13+, czyli młode pokolenie ma głos

Chcieliśmy wrócić do tego, co swego czasu stanowiło istotę komiksów: wyjątkowych historii skierowanych do młodych czytelników – deklaruje Bobbie Chase, do niedawna zastępczyni prezes DC Comics i redaktor nadzorująca powstawanie nowych imprintów w amerykańskim wydawnictwie. W obecnych czasach superbohaterowie są popularni bardziej niż kiedykolwiek, dlatego warto przedstawić ikony DC nowemu pokoleniu młodych odbiorców – dodaje z kolei Diane Nelson, była prezes DC Entertainment.

Komiksy z cyklu DC powieść graficzna 13+ są bardzo nieoczywistym spojrzeniem na popularnych herosów, którzy zyskali zupełnie nowe, młodociane wcielenia. Zdobywanie bądź oswajanie się z supermocami jest tutaj metaforą dorastania, które nierzadko wymaga wyjątkowych zdolności – odwagi, wewnętrznej determinacji, wiary we własne siły. DC powieść graficzna 13+ to zwrócenie uwagi na nową generację bohaterów – młode pokolenie zyskało własny głos. Do realizowania projektu zostali zaproszeni uznani twórcy specjalizujący się w literaturze dla młodzieży.

Autorskie wizje uznanych twórców

W jaki sposób pokazać dorastanie? Co jest najważniejsze w życiu młodych ludzi? Jak o sprawach trudnych mówić w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla dojrzewającego odbiorcy? Do nowego cyklu powieści graficznych zaangażowano artystów, którzy doskonale wiedzą, jak odpowiedzieć na tak postawione pytania. Autorami poszczególnych tomów są doskonale znani nastoletnim czytelnikom pisarze o międzynarodowej sławie tworzący literaturę dla młodzieży, jak Kami Garcia („Piękne istoty”), Lauren Myracle („3maj się”) czy Leigh Bardugo („Grisza”). Za warstwę graficzną odpowiadają utalentowani ilustratorzy i rysownicy, jak Gabriel Picolo, Izaac Goodhart, Kit Seaton czy Manuel Preitano. Autorskie wizje cenionych twórców ukazują genezy postaci znanych z komiksów, ale również seriali takich jak „Tytani” dostępnych na Netflixie czy animacji „Młodzi Tytani”.

„Młodzi Tytani. Raven” – ekstremalne dojrzewanie

W swojej powieści graficznej Garcia i Picolo, autorzy „Młodzi Tytani. Raven”, pozostali wierni komiksowemu pierwowzorowi Raven, postaci stworzonej w 1980 roku przez Marva Wolfmana i George’a Pereza, a równocześnie znaleźli sposób, aby uwspółcześnić historię o dziewczynie, nad której życiem unosi się klątwa. Po wypadku, w którym zginęła jej zastępcza matka, siedemnastoletnia Rachel Roth traci pamięć, a co za tym idzie również spokój ducha. Przeprowadzka do Nowego Orleanu ma jej pomóc poradzić sobie z traumą.

Z czasem okazuje się jednak, że w życiu młodej kobiety zaczynają się dziać rzeczy, które wykraczają poza realny świat.
Uważam, że prawdziwa magia komiksu „Młodzi Tytani. Raven” bierze się z połączenia mojej historii i rysunków Gabriela, który nadał realne kształty całej opowieści – ożywił bohaterów, którzy całkowicie współgrają z moim pomysłem na kreację charakterówpodkreśla Kami Garcia, autorka scenariusza komiksu.

Muszę przyznać, że moim pierwszym kontaktem z „Tytanami” było obejrzenie serialu animowanego, na punkcie którego mam prawdziwą obsesję. W Brazylii komiksy nie są tak popularne jak w USAopowiada Gabriel Picolo, rysownik albumu.

Artysta z Ameryki Południowej, którego profil na Instagramie obserwuje blisko 3 miliony fanów, posiada naturalny talent do tworzenia unikalnych wizualnie grafik, dzięki którym komiksowi herosi mogą zyskać zupełnie nowe życie. Komiks o Raven był moim pierwszym projektem dla DC, dlatego obawiałem się, jakie będą reakcje czytelników. Wspaniale było widzieć na festiwalach i konwentach fanów pragnących zdobyć podpis na komiksie i trochę porozmawiaćpodkreśla Picolo.

„Catwoman. W blasku księżyca” – szkoła życia

Problem bezdomności, fizyczna i psychiczna przemoc, brak akceptacji – oto świat, w którym musi odnaleźć się Catwoman, tytułowa bohaterka komiksu „W blasku księżyca”. Na szczęście dziewczyna obdarzona jest niezwykłym sprytem i wolą przetrwania, dzięki czemu umie sobie poradzić w ekstremalnie trudnych warunkach. Ta empatyczna nastolatka niesie także pomoc innym zagubionym dzieciakom.

Autorka bestsellerów z listy „New York Timesa” Lauren Myracle („3maj się”) oraz rysownik Isaac Goodhart prezentują powieść graficzną o nastoletniej Catwoman, która musi zmierzyć się nie tylko z poszukiwaniem własnej tożsamości, ale i ponurą rzeczywistością Gotham City. Rzecz w tym, że Selina tak naprawdę wciąż jest jeszcze dzieckiem. To piętnastolatka, która już na początku historii znajduje się w sytuacji, w której nawet dorośli rzadko potrafili by sobie poradzić opowiada Lauren Myracle, scenarzystka. Selina Kyle to dziewczyna, która jak kot spada na cztery łapy, ale najpierw będzie musiała ciężko trenować.

Nowa wizja superbohaterów dla młodej generacji

Źródłem prawdziwego bohaterstwa może być stopniowe przekraczanie własnych granic. Nastolatkowie, którzy mierzą się nie tylko ze szkolnymi wyzwaniami, lecz także biologicznymi zmianami, życiowymi niepowodzeniami, chęcią do samostanowienia, czy nawet traumatycznymi wydarzeniami, muszą szukać wewnętrznej siły – supermocy. W komiksach z nowego cyklu DC powieść graficzna 13+ scenarzyści i rysownicy ukazali początki kultowych bohaterów, którzy są wystawieni na niełatwe próby charakteru. Ze względu na całkiem nowe spojrzenie na superbohaterów po niniejsze powieści graficzne DC śmiało mogą sięgnąć także starsi fani komiksów.
W następnych miesiącach pojawią się w nowym cyklu kolejne tytuły, w tym „Kod Oracle”, historia opowiadająca o niezwykle inteligentnej córce komisarza Gordona, która po postrzale trafia na rehabilitację do pewnego ośrodka. Tam będzie musiała uporać się nie tylko ze swoją nową sytuacją, ale także rozpocznie własne śledztwo w sprawie tajemniczych zajść w centrum rehabilitacyjnym.

W przygotowaniu jest również powieść graficzna o młodej Wonder Woman, gdzie księżniczka z Temiskiry wyruszy do Nowego Jorku, by ratować kogoś, komu grozi śmierć, ale kto według przepowiedni sam jest zagrożeniem dla świata.

Kategorie: Fantastyka
Tagi: Egmont