Lobbing w czasach globalizacji rynków książki
Przegląd
- Typ: Wydarzenia
Goethe-Institut w Warszawie, Polska Izba Książki i Frankfurter Buchmesse zapraszają na kolejny panel z cyklu polsko-niemieckich branżowych spotkań online, na których eksperci z obydwu krajów omawiają aktualne zagadnienia intrygujące uczestników rynku książki. Tryb online pozwoli na zadawanie pytań, na które eksperci chętnie odpowiedzą.
Spotkanie odbędzie się we wtorek 23.02.2021, godz. 15:00–16:30
W języku polskim i niemieckim, z tłumaczeniem symultanicznym
Lobbing w czasach globalizacji rynków książki
Znaczenie międzynarodowych i krajowych organizacji wydawców i księgarzy dla rozwoju rynku książki
Rejestracja uczestników na platformie ZOOM: https://sababady.zoom.us/webinar/register/WN_QhSawoO0SsqkXB-GWI1fAw
Wydarzenie można oglądać na żywo: w języku polskim na: facebook.com/goetheinstitut.warszawa w języku niemieckim na: youtube.com/goetheinstitutpolen
Światowa branża księgarska musi zmierzyć się z konsekwencjami cyfryzacji, która w coraz większym stopniu eliminuje dotychczasowe modele biznesowe. Dlatego niezwykle ważna jest analiza zachodzących zmian, zrozumienie trendów i dostosowanie się do nowych realiów. Zapewnienie optymalnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej na terenie globalizującego się rynku książki i mediów jest jednym z podstawowych wyzwań stojących dziś przed sektorem wydawniczo-księgarskim, zwłaszcza gdy naprzeciwko stoją interesy zmonopolizowanych firm cyfrowych.
Zaproszeni goście przedstawią, w jaki sposób należy prowadzić organizacje branżowe i rozwijać współpracę na poziomie krajowym i europejskim, aby zagwarantować pozytywny rozwój rynków książki w przyszłości.
Prelegenci: Peter Kraus vom Cleff, Dyrektor handlowy Rowohlt Verlag GmbH, Hamburg, prezes Federation of European Publishers Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska, członek Rady Polskiej Izby Książki
Prowadzenie: Jessica Sänger, dyrektorka działu spraw europejskich i międzynarodowych Börsenverein des Deutschen Buchhandels
PETER KRAUS VOM CLEFF (ur. 1967), studiował na wydziale nauk ekonomicznych (Controlling, Marketing, stosunki gospodarcze z zagranicą), Uniwersytet Ruhry w Bochum, dyplom z ekonomii. Pracował w Mannesmann Demag AG, Duisburg, Demag Komatsu GmbH, Düsseldorf oraz Publikumsverlage Deutschland, Verlagsgruppe Georg von Holtzbrinck GmbH, Stuttgart. Od 8/2000 do 4/2008 kierownik projektu w Publikumsverlage Deutschland, Verlagsgruppe Georg von Holtzbrinck GmbH, Stuttgart. Od 7/2002 do 10/2016 był dyrektorem handlowym Kindler Verlag GmbH, Berlin. W latach 2004-2008 pełnił funkcję dyrektora zarządzającego HGV (Hanseatische Gesellschaft für Verlagsservice mbH), Hamburg. Od 6/2008 jest dyrektorem handlowym Rowohlt Verlage, Hamburg i Berlin. Od 9/2016 do 6/20 na stanowisku dyrektora zarządzającego (Chief Operating Officer) Holtzbrinck Buchverlage GmbH, Hamburg. Działalność społeczna: Börsenverein des Deutschen Buchhandels, Frankfurt (członek zarządu komisji wydawców), prezes Federation of European Publishers, Bruksela, Kuratorium Buhck-Stiftung.
WŁODZIMIERZ ALBIN, studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, doktorant i pracownik Instytutu Państwa i Prawa PAN, doradca prawny obsługujący powstające podmioty gospodarcze, od 1989 roku współzałożyciel i współwłaściciel Domu Wydawniczego ABC wydającego literaturę prawniczą. Od roku 1999 prezes zarządu wydawnictwa Wolters Kluwer specjalizującego się w dziedzinie prawa, biznesu, finansów i zarządzania w oświacie. Od 1997 roku – członek Rady PIK, której był prezesem w latach 2012-2020. Członek zarządu Stowarzyszenia Kreatywna Polska. Współzałożyciel i członek Rady Fundacji Powszechnego Czytania.
JESSICA SÄNGER, dyrektorka działu spraw europejskich i międzynarodowych w Börsenverein des Deutschen Buchhandels. Przewodnicząca Komisji ds. Prawa Autorskiego przy International Publishers Association. Pracę w Börsenverein rozpoczęła w 2008 w dziale prawnym, a w 2011 została zastępcą radcy prawnego. Studiowała prawo w Exeter i Moguncji. W Moguncji ukończyła aplikację oraz doktorat. Wcześniej zajmowała stanowisko w Media Unit Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji przy Komisji Europejskiej. Organizowała również kurs doskonalenia zawodowego (LL.M) z prawa medialnego w Instytucie Mediów w Moguncji. Jessica Sänger była wykładowczynią prawa konstytucyjnego, prawa medialnego oraz prawa autorskiego na wydziałach prawa uniwersytetów w Louisville i Bristolu.
Kolejne