Lata 60., Łódź, moda, opowieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami – premiera 3 lutego

Przegląd

Zośka. Przepustka do szczęścia” pióra Anny Stryjewskiej, kontynuacja powieści „Zośka. Dopóki biło serce”, ukaże się nakładem Wydawnictwa Szara Godzina 3 lutego 2021 r.  To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o dziewczynie z niewielkiej polskiej wsi, która wbrew wszystkiemu i wszystkim podążyła za swoimi marzeniami. Tłem tej poruszającej historii jest Łódź na przełomie lat 60. i 70.

 

Jest schyłek lat 60. Łódź. Dziewczyny noszą mini, w radiu grają big bit, na ulice wyjechał pierwszy fiat 125p, a studenci protestują na ulicach miast.  Zośka uczy się, pracuje i dzięki wsparciu przyjaciółki dąży do spełnienia marzeń o projektowaniu mody.

 

Tymczasem w jej życiu pojawia się Szymon – dojrzały mężczyzna z przeszłością.  Łączy ich namiętna miłość, która nie robi sobie nic ze zdrowego rozsądku, religijnych przykazań i społecznych konwenansów. Czy okaże się ona przepustką do szczęścia, czy też zmusi ją do kolejnej ucieczki?

 

Anna Stryjewska w „Zośka. Przepustka do szczęścia” pięknie opowiada o przeobrażaniu się bohaterki z zahukanej, choć pełnej marzeń dziewczyny w świadomą siebie kobietę. Równocześnie jednak  z dbałością o szczegóły kreśli codzienne życie w   komunistycznej Polsce Gomułki i pierwszych lat rządów Gierka. Przenosi do świata, który przeminął. Pozostały wspomnienia, śladem których mogą wędrować ulicami Łodzi czytelnicy.

 

 

 

„Zośka. Przepustka do szczęścia” to kolejna po – “Mistrzowie życia”,  “Pocałunek morza”, “Kochankowie miasta”, “Chłopiec z ulicy Wschodniej i “Zośka. Dopóki biło serce” – książka Anny Stryjewskiej, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Szara Godzina. Powieść jest dostępna w internetowych
i stacjonarnych księgarniach w całej Polsce. Premiera 3 lutego 2021 r.

Kategorie: Literatura