Tarcza 6.0 – odpowiedź Ministerstwa Rozwoju
Przegląd
- Typ: Instytucje
- Marka: Polska Izba Książki
Polska Izba Książki wystąpiła 14 grudnia z zapytaniem do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii o to, dlaczego stacjonarne księgarstwo (Kod PKD 47.61.Z – sprzedaż detaliczna książek w wyspecjalizowanych sklepach) – nie zostało objęte ochronną Tarczą 6.0.
17 grudnia nadesłano odpowiedź, podpisaną przez Zbigniewa Wojciechowskiego, zastępcę dyrektora departamentu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. W liście czytamy m.in. “Przyjęta w dniu 9 grudnia br. przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw ma charakter celowy i wspiera branże najbardziej dotkliwie dotknięte skutkami drugiej fali pandemii.
Pomoc kierowana jest przede wszystkim do tych branż, które zostały bezpośrednio objęte zakazami lub znacznymi ograniczeniami w wykonywaniu działalności gospodarczej. Wśród kodów PKD objętych instrumentami pomocowymi nie przewidziano kodu dot. sprzedaży detalicznej książek.
W tym kontekście warto też zaznaczyć, że ww. ustawa zawiera przepis umożliwiający Radzie Ministrów wydanie rozporządzenia poszerzającego zakres branż, z których przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z proponowanych instrumentów, jak i wydłużenia proponowanego okresu wsparcia.
Zwracam również uwagę, że przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w związku z epidemią COVID-19, w dalszym ciągu mogą skorzystać z dostępnych środków wsparcia z Tarczy antykryzysowej. Wśród nich nadal aktywne są, m.in. środki z Pakietu BGK: https://www.bgk.pl/mikro-male-i-srednie-przedsiebiorstwa/pakiet-pomocy-bgk/, takie jak dopłaty do oprocentowania kredytów zarówno nowych, jak i już zaciągniętych, czy gwarancje de minimis do 80 proc. kwoty kredytu, a także środki z właściwych urzędów pracy dla przedsiębiorców, którzy dotychczas z nich nie skorzystali.