Rusza Polska Biblioteka Muzyczna –

Ponad 10 tys. obiektów w cyfrowym dostępie oferuje Polska Biblioteka Muzyczna

Działające od 75 lat Polskie Wydawnictwo Muzyczne, największy wydawca nut i książek o muzyce w Polsce, otworzyło swoje unikatowe zasoby.

Polska Biblioteka Muzyczna to portal, który umożliwia odkrywanie bogatej spuścizny PWM-u.Pod adresem: www.polskabibliotekamuzyczna.pl, dostępne są zbiory – o dowolnej porze, z dowolnego miejsca na świecie, przy wykorzystaniu dowolnej przeglądarki internetowej.

W pierwszym etapie udostępnionych zostanie ponad 10 000 obiektów cyfrowych, a dostępność materiałów nutowych przeznaczonych do wypożyczenia będzie znacznie łatwiejsza. Użytkownicy Polskiej Biblioteki Muzycznej będą mogli wykorzystać fragmenty utworów w swojej działalności naukowej i dydaktycznej.- czytamy w komunikacie Instytutu Książki.

W zbiorach Polskiego Wydawnictwa Muzycznego udostępnionych online znajdują się materiały nutowe utworów solowych, kameralnych i orkiestrowych, dzieła od średniowiecza po współczesność reprezentujące różne style i gatunki, przeznaczone dla najmłodszych adeptów sztuki muzycznej, jak i dla profesjonalistów. Wśród kompozytorów, których utwory już teraz znajdują się w Polskiej Bibliotece Muzycznej, najliczniej reprezentowani są: Grażyna Bacewicz, Tadeusz Baird, Fryderyk Chopin, Wojciech Kilar, Janina Garścia, Marta Ptaszyńska, Witold Szalonek czy Romuald Twardowski.

Zbiory ikonograficzne obejmują fotografie i grafiki prezentujące m.in. codzienne życie kompozytorów takich jak Ignacy Jan Paderewski, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Karol Szymanowski oraz ich krewnych i bliskich. Wśród zasobów znajdują się także ikonografie przedstawiające sceny z życia codziennego od XIX do I poł. XX w., panoramy miast, fotografie zabytków, budynków teatrów i oper, pałaców i zamków. Wśród udostępnionych zbiorów są również reprodukcje korespondencji, rękopisów muzycznych, afisze i programy koncertowe oraz wycinki prasowe odnoszące się do życia kulturalnego wspomnianego okresu.

 

 

Kategorie: Wydarzenia