The Booker Prize 2020

Podczas transmitowanej na żywo z londyńskiego Roundhouse ceremonii, został ogłoszony laureat tegorocznej edycji The Booker Prize 2020. Gośćmi wydarzenia byli: Prezydent Obama i JKW Księżna Kornwalii; trzech byłych zdobywców nagrody Bookera Kazuo Ishiguro, Margaret Atwood i Bernardine Evaristo.

Jury tegorocznej edycji The Booker Prize w składzie: Margaret Busby (chair), Lee Child, Lemn Sissay, Sameer Rahim, Emily Wilson, przyznało nagrodę pisarzowi Douglasowi Stuart za Shuggie Bain (Picador, Pan Macmillan).

 

 

Shuggie Bain to pierwsza powieść Stuarta. Historia oparta na jego własnym dzieciństwie, to przejmująca opowieść o młodym chłopcu dorastającym w Glasgow w Thatcherowskich latach 80. z matką walczącą z nałogiem. 44-letni Stuart zadedykował tą książkę swojej własnej matce, która zmarła na alkoholiz, kiedy pisarz miał 16 lat. Po ukończeniu Royal College of Art przeniósł się do Nowego Jorku, aby rozpocząć karierę w projektowaniu mody, pracując dla takich marek, jak Calvin Klein, Ralph Lauren i Gap. Dekadę temu, w wolnym czasie zaczął pisać. Od tego czasu jego prace ukazały się w LitHub i The New Yorker, który opublikował w tym roku dwa jego opowiadania.

W wywiadzie dla strony internetowej The Booker Prize, Stuart powiedział, że zwycięzca Nagrody z 1994 roku James Kelman swoją powieścią How Late It Was, How Late  zmienił jego życie, ponieważ był to jeden z pierwszych przypadków, kiedy zobaczył swoich ludzi i dialekt na stronach książki. Obecnie  Stuartkończy swoją drugą powieść, Loch Awe, również rozgrywającą się w Glasgow.

 

Pozostali tegoroczni finaliści:

Diane Cook (USA), The New Wilderness (Oneworld Publications)

Tsitsi Dangarembga (Zimbabwe), This Mournable Body (Faber & Faber)

Avni Doshi (USA), Burnt Sugar (Hamish Hamilton, Penguin Random House)

Maaza Mengiste (Ethiopia/USA), The Shadow King (Canongate Books)

Brandon Taylor (USA), Real Life (Originals, Daunt Books Publishing)

 

Kategorie: Nagrody