Nagroda Literacka im. Tuwima – nominowani

Do tegorocznej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima zostali nominowani Julia Fiedorczuk, Wojciech Nowicki i Zyta Rudzka . Nazwisko laureata Nagrody przyznawanej przez Dom Literatury w Łodzi  zostanie ogłoszone podczas gali 13 grudnia.

Ufundowana przez łódzki magistrat nagroda w wysokości 50 tys. zł zostanie wręczona po raz ósmy. Wyróżnienie nawiązuje do przedwojennej tradycji honorowania przez miasto Łódź wybitnych twórców współczesnej literatury polskiej. Jednym z laureatów ówczesnej Nagrody Literackiej Miasta Łodzi był m.in. Julian Tuwim.

Julia Fiedorczuk jest autorką zbiorów opowiadań „Poranek Marii” i „Bliskie kraje”, powieści „Biała Ofelia”, „Nieważkość”, za którą otrzymała nominację do Nike 2016 i wydanego w 2020 roku „Pod słońcem”. Opublikowała także sześć tomów wierszy; za ostatni z nich pt. „Psalmy” otrzymała Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej.

Wojciech Nowicki to autor dwóch zbiorów esejów poświęconych fotografii: „Dno oka”, który znalazł się w finale Nike 2011 oraz „Odbicie”. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii eseistyka za tom „Salki”.

Zyta Rudzka to także laureatka Nagrody Literackiej Gdynia za powieść „Krótka wymiana ognia”, która znalazła się w finale Nike 2019. Jest autorką powieści „Białe klisze”, „Uczty i głody”, „Pałac Cezarów”, „Ślicznotka doktora Josefa” oraz wydanej w 2020 roku „Tkanki miękkie”.

Zwycięzcę wyłoni jury w składzie: Maciej Świerkocki (przewodniczący), Paulina Małochleb, Anna Marchewka, Michał Nogaś, Maciej Robert (sekretarz).

 

 

 

źródło: PAP

Kategorie: Nagrody