Polscy autorzy zdominowali książkowy TOP października

Polscy autorzy zdominowali książkowy TOP października

Przegląd

Napisany z empatią „Powrót z Bambuko” Katarzyny Nosowskiej, zakopiański kryminał „Halny” Remigiusza Mroza czy nagrodzona Nagrodą Literacką Nike „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radka Raka potwierdzają różnorodność zainteresowań wśród polskich czytelników. Ostatnie tygodnie pokazują zarazem niezmienną fascynację odbiorców thrillerami i powieściami sensacyjnymi.

Rozchwytywani polscy autorzy
Na szczycie listy TOP 20 Empiku drugi miesiąc z rzędu utrzymała się mistrzyni słowa – Katarzyna Nosowska i jej najnowsza książka, „Powrót z Bambuko”. Na drugim miejscu również znalazł się autor znany do tej pory ze sceny – popularny stand-uper Rafał Pacześ i jego debiutancka powieść „Grube wióry”. Szczególne zainteresowanie tytułem i autorem było widoczne podczas największego wydarzenia literackiego tej jesieni, czyli drugiej edycji Wirtualnych Targów Książki. „Grube wióry” okazały się książką najchętniej zamawianą przez uczestników targów, a e-spotkanie autorskie ze stand-uperem zgromadziło rekordową widownię ponad 100 000 osób.

Na liście najpopularniejszych książek października znalazły się również pozycje innych gości e-targów organizowanych przez Empik. Odbiorcy ciekawi aktualnej sytuacji na świecie sięgali przede wszystkim po reportaż Anity Werner i Michała Kołodziejczyka o sile piłki nożnej „Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka”, która miała premierę podczas wydarzenia. Z kolei fani literatury pięknej chętnie zamawiali nagrodzoną Nagrodą Literacką Nike „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radka Raka. Spotkanie online z literatem okazało się jednym z najpopularniejszych wydarzeń 2. edycji WTK, przyciągając 44 000 widzów.

Chcemy poczuć niepokój

Coraz dłuższe jesienne wieczory zachęcają polskich czytelników do sięgania po kryminały i thrillery polskich oraz zagranicznych pisarzy. Wśród 10 najpopularniejszych książek października znalazły się dwie pozycje autorstwa niezmiennie popularnego Remigiusza Mroza. „Precedens” to kolejna odsłona serii o Joannie Chyłce, a najnowsza powieść, „Halny”, opowiada historię tajemniczej śmierci w Zakopanem. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również dwie przejmujące książki Wojciecha Chmielarza – „Wyrwa” oraz „Prosta sprawa”.

Jeśli chodzi o zagranicznych autorów – trzecią najpopularniejszą pozycją w zestawieniu pozostaje drugi miesiąc z rzędu kryminał „Srebrne skrzydła” Camilli Läckberg. Na liście znalazły się również głośne powieści – „Dublerka” pióra Sophie Hannah, B.A. Paris, Clare Mackintosh i Holly Brown, a także „W głębi lasu” Harlana Cobena, która niedawno doczekała się polskiej ekranizacji.

Nie tylko thrillery

W październiku wiele osób postanowiło również poszukać strawy dla ciała i ducha. W pierwszym pomogła „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata” Marty Dymek przedstawiająca wegańskie potrawy z kilku kontynentów. Co ciekawe, nie jest to najnowsza książka popularyzatorki kuchni roślinnej – w tym roku premierę miała „Jadłonomia po polsku”. Duchowy rozwój i odnalezienie wewnętrznego spokoju ma z kolei zapewnić poradnik „Wyzwanie stoika” Williama B. Irvine.

Pełne zestawienie TOP 20 książek października w Empiku prezentujemy poniżej. Ranking powstaje na podstawie wyników sprzedaży z salonów stacjonarnych oraz zamówień złożonych w sklepie internetowym Empik.com i w aplikacji mobilnej. Obejmuje tytuły we wszystkich formatach (książka papierowa, e-book i audiobook). Przedstawiciele Empiku zapowiadają jednocześnie, że lista bestsellerów za listopad będzie obejmować bez zmian sprzedaż w salonach stacjonarnych, ponieważ zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 6 listopada 2020 roku – wszystkie sklepy Empiku, w tym te znajdujące się w centrach handlowych, pozostają otwarte. Oznacza to, że książkowe prezenty na Mikołajki i święta Bożego Narodzenia można nadal bezpiecznie i wygodnie kupić w jednym z ponad 280 Empików w całej Polsce. Dostępna jest również opcja zamówienia bądź rezerwacji online z odbiorem w salonie.


11. Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli Radek Rak
12. Prosta sprawa Wojciech Chmielarz
13. Gdziekolwiek spojrzysz. Ukryta sieć. Tom 3 Jakub Szamałek
14. Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka Anita Werner, Michał Kołodziejczyk
15. Tajemnice hoteli Dubaju Marcin Margielewski
16. Niech stanie się światłość Ken Follett
17. Dublerka Sophie Hannah, B.A. Paris, Clare Mackintosh, Holly Brown
18. Wyzwanie stoika William B. Irvine
19. Kicia Kocia u dentysty Anita Głowińska
20. W głębi lasu Harlan Coben

 

 

Kategorie: Bestsellery
Tagi: EMPiK