Mocny listopad w Big Book Cafe – widowiska, premiery, dyskusje i targ

Mocny listopad w Big Book Cafe – widowiska, premiery, dyskusje i targ

Przegląd

W listopadowym repertuarze Big Book Cafe elektryzujące nazwiska i tematy spotkań! Wśród gości m.in. minimalistki i aktywistki Katarzyna Kędzierska i Areta Szpura, aktorzy Aleksandra Konieczna, Cezary Kosiński, Andrzej Zieliński i Marcin Bosak, reżyser Jan Holoubek oraz autorzy nowych, fascynujących biografii – Justyna Sobolewska i Cezary Harasimowicz.

W listopadzie centrum innowacji literackich na Starym Mokotowie w Warszawie zaprasza na jedenaście wydarzeń – widowisk, premier literackich i dyskusji. Większość z nich można oglądać także w transmisji on-line na Facebooku i kanale You Tube Big Book Cafe.

Literacki teatr w wielu wymiarach
We wtorek 17 listopada o godz. 19.00 odbędzie się PRÓBA CZYTANA. FEINWEINBLEIN według dramatu Weroniki Murek. To eksperyment teatralno-literacki w reżyserii Aleksandry Koniecznej rozpisany na dwa głosy aktorskie – Anny Smołowik i Wojciecha Kalarusa. Na oczach widzów reżyserka i aktorzy pracują nad interpretacją, tworząc sceny na żywo. Zobacz, jak rodzi się teatr! Strzępy codzienności, wspomnienie świata po katastrofie. Rzecz o ludziach, którzy utknęli w rzeczywistości zmierzającej ku upadkowi. Wydarzenie z transmisją on-line.
W listopadzie dwukrotnie zaprezentujemy aktorskie interpretacje znakomitej prozy wzbogacone muzyką, realizowane dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. We środę 18 listopada o godz. 19.00 słuchowisko NA GŁOS. PROZA NIEMIECKA LIVE: DON JUAN (SAM O SOBIE OPOWIADA). Marcin Bosak przeczyta fragmenty powieści noblisty Petera Handkego będącej nową, przewrotną wersją mitu o najsłynniejszym uwodzicielu w historii. Tytułem wstępu Bartosz Kamiński opowie o znaczeniu i miejscu Don Juana w literaturze i muzyce.
W piątek 27 listopada o godz. 19.00 w NA GŁOS. PROZA NIEMIECKA LIVE: STULECIE CHIRURGÓW posłuchamy o ekspresowych amputacjach, pionierskich cięciach bez znieczulenia, odwadze prowincjonalnych lekarzy i operacjach z cygarem w ręku. Brawurowy duet aktorów – Andrzej Zieliński i Cezary Kosiński zinterpretują fragmenty słynnej książki Jürgena Thorwalda o XIX-wiecznej chirurgii. W krwawy temat wprowadzi słuchaczy Paulina Wilk. Muzykę w obydwu wydarzeniach NA GŁOS grać będzie na żywo Macio Moretti. Obydwa będzie też można oglądać w transmisji on-line.
We wtorek 10 listopada godz. 19.00 na scenie Big Book Cafe znów pojawi się GRUPA DOBRZE I… NAJGORSZE OKŁADKI KSIĄŻEK. Przynieście romans, na którego okładce koń pali cygaro albo inny przykład estetycznego nonsensu, a aktorzy improwizatorzy stworzą na tej podstawie prześmieszne sceny. Cegiełka dla wykonawców – 15 PLN.
W listopadzie na afisz Big Book Cafe powróci także świetnie przyjęty spektakl o Simonie Kossak z Agnieszką Przepiórską w roli tytułowej. Na MAŁY TEATR: SIMONA K. WOŁAJĄCA NA PUSZCZY zapraszamy 15 i 16 listopada o godz. 19.00. Bilety w cenie 25 PLN dostępne są na bilety24.pl.

Dla dobra planety, dla dobra człowieka
W listopadzie odbędą się dwa spotkania cyklu ŚWIEŻE OKO, w którym bierzemy pod lupę gorące zjawiska i nazwiska, głośne premiery i ważne trendy. W środę 4 listopada o godz. 19.00 w spotkaniu pod hasłem NOWA ETYKA MINIMALIZMU wezmą udział influencerki, które propagują minimalistyczne i ekologiczne życie: Katarzyna Kędzierska i Areta Szpura. Czy każdy może żyć tak, żeby uratować świat? Rozmowę poprowadzi Łukasz Kamiński, będzie ją można śledzić także w transmisji on-line.
We czwartek 5 listopada o godz. 19.00 porozmawiamy o jednej z najbardziej bulwersujących spraw kryminalnych w Polsce XXI wieku. Bohaterem spotkania NIEWINNY CZŁOWIEK będzie Tomasz Komenda, niesłusznie skazany za zabójstwo na 25 lat więzienia. O jego sprawie i życiu, czyli o systemie niesprawiedliwości oraz dochodzeniu do prawdy w reportażu i fabule opowiedzą Grzegorz Głuszak – reporter śledczy, autor książki „25 lat niewinności” oraz Jan Holoubek – reżyser filmu opartego na książce. Wieczór poprowadzi Renata Kim. Wydarzenie z transmisją on-line.

Biograficzne opowieści o losach artystów
W cyklu UWAGA: PREMIERA! w listopadzie rozmawiać będziemy o życiu i spuściźnie dwojga artystów. W poniedziałek 9 listopada o godz. 19.00 premiera książki MIRON, ILJA, KORNEL. OPOWIEŚĆ BIOGRAFICZNA O KORNELU FILIPOWICZU. O mistrzu krótkiej formy, który wyprzedził swój czas, pisarzu osobnym i wieloletnim partnerze Wisławy Szymborskiej opowie autorka książki Justyna Sobolewska. Wieczór poprowadzi Michał Nogaś.
W poniedziałek 23 listopada o godz. 19.00 Cezary Harasimowicz w rozmowie z Justyną Dżbik-Kluge mówić będzie o powieści biograficznej TAJEMNICA INY, którą poświęcił fascynującej przedwojennej aktorce Inie Benicie, gwieździe filmu i sceny. Jej niezwykłe powojenne losy do niedawna pozostawały w Polsce nieznane.

W tym miesiącu w Big Book Cafe odbędzie się też kolejny DUŻY TARG KSIĘGARNI SPOŁECZNEJ – w sobotę 7 listopada w godz. 10.00-18.00. Tym razem w nowej odsłonie – patronką targu jest Anna Król, która szczególnie poleca polską literaturę piękną i literaturę gatunkową, i do przekazania nam książek zaprosiła zaprzyjaźnionych pisarzy, m.in. Krzysztofa Vargę, Agnieszkę Drotkiewicz, Sylwię Chutnik i Karolinę Sulej. Wszystkie tytuły sprzedajemy za 5 lub 10 PLN, a dochód z Targu zasili budżet Fundacji „Kultura nie boli” i realizację wydarzeń w Big Book Cafe.

Listopadowy repertuar dostępny jest na http://bigbookcafe.pl/repertuar/.
Szczegóły wydarzeń także na profilu facebook.com/bigbookcafe

 

Kategorie: Wydarzenia