Radek Rak laureatem Nagrody Literackiej Nike

W tym roku statuetkę i 100 tys. zł nagrody otrzymał Radek Rak za książkę „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

Radek Rak, 33-letni pisarz, na co dzień pracujący jako weterynarz, odebrał Nike 2020, najważniejszą polską nagrodę literacką za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (Wydawnictwo Powergraph) – opowieść o przywódcy rabacji galicyjskiej. Rak łączy w niej prawdziwe i zmyślone fakty na temat życia chłopskiego przywódcy, kontekst historyczny i elementy fantastyczne. „Baśń o wężowym sercu” to pierwsza od pięciu lat nagrodzona Nike powieść.

Przewodniczący jury Nagrody Nike, prof. Paweł Próchniak, podkreślał w laudacji, że nagrodzona książka Raka „przypomina też o potrzebie mitu, podpowiada, że pod powierzchnią rzeczywistości – u podszewki rzeczy, w ciemności fastrygowanej plączącą się fosforescencją – pulsują dawne mitologie, zapomniane klechdy, tajemnicze fabulacje”. „Słychać w Baśni o wężowym sercu różne echa i tony literatury. Podskórnie pracują w niej głosy wielu pisarzy – wzięte pod włos, rozwibrowane, twórczo przejęte, przetopione w metal lżejszy od powietrza” – mówił Próchniak. – „Radek Rak podał nam kubek tamtej wody – pożywnej, orzeźwiającej wody mitu, wody tajemnicy. Nie wiem, czy od literatury można oczekiwać czegoś więcej”.

Do finału, obok zwycięzcy, nominowali byli:

Agnieszka Dauksza – „Jaremianka”
Paweł Piotr Reszka – „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”
Joanna Gierak-Onoszko – „27 śmierci Toby’ego Obeda”
Piotr M. Majewski – „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”
Monika Sznajderman – „Pusty las”
Filip Zawada – „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”

 

W sobotę, 3 października 2020 r. „Gazeta Wyborcza” i Wyborcza.pl ogłosiły wybór swoich odbiorców w plebiscycie Nike Czytelników. Nagrodę tę otrzymała Joanna Gierak-Onoszko, autorka „27 śmierci Toby’ego Obeda” (Wydawnictwo Dowody na Istnienie), reporterskiej książki o kanadyjskich rozrachunkach z bolesną przeszłością (wcześniej finalistki Nagrody im. Kapuścińskiego za najlepszy reportaż literacki). – Wbrew pozorom to nie książka o Kanadzie, ale o mechanizmach władzy. O tym, że gdy otwiera się drzwi do wykluczenia, dzieją się rzeczy straszne – mówiła Gierak-Onoszko, odbierając Nike Czytelników 4 października br.

Gala finałowa Nagrody Literackiej Nike 2020, z uwagi na sytuację związaną z pandemią, odbyła się w formule hybrydowej – w spotkaniu organizowanym tradycyjnie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie wzięli udział wyłącznie finaliści konkursu, wydawcy, jurorzy i prowadząca Grażyna Torbicka oraz organizatorzy. Publiczność mogła oglądać transmisję na żywo – na antenie TVN24 i w internecie na Wyborcza.pl. Motywem przewodnim imprezy były filmowe adaptacje książek nominowanych w poprzednich latach do Nagrody Nike.

Redakcja „Gazety Wyborczej” rozstrzygnęła również konkurs na recenzję książki. Autor najciekawszego tekstu o długości do 2 tys. znaków wygrał voucher na wycieczkę o wartości 5 tys . zł. Nazwisko zwycięzcy konkursu ogłoszono w czasie gali Nagrody Nike, a fragmenty recenzji ukazały się w „Wyborczej” i na Wyborcza.pl 5 października br.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest od 1997 r. w październiku za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.

Organizatorami konkursu są Fundacja Nagrody Literackiej „NIKE” i „Gazeta Wyborcza”, fundatorem Fundacja Agory.

 

 

 

Kategorie: Nagrody
Tagi: Nagroda Nike