Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” przyznana

W sobotę 17 października odbyła się uroczystość wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Wydarzenie było transmitowane na żywo na Facebooku.

Decyzją kapituły, tegoroczna Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” została przyznana Agnieszce Daukszy za książkę pt. „Jaremianka. Biografia”.

Agnieszka Dauksza – polska literaturoznawczyni specjalizująca się w antropologii kulturowej, nauczycielka akademicka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, pisarka. Autorka ponad 60 artykułów i książek. Jest członkinią redakcji literaturoznawczych czasopism naukowych „Zagadnienia Rodzajów Literackich” i „Teksty Drugie”. Prowadzi zajęcia z kulturowej teorii literatury, wiedzy o sztuce, badań afektywnych i literatury międzywojennej. W latach 2010, 2011 i 2015 była stypendystką MNiSW, a w 2016 MKiDN. W 2015 została laureatką konkursu stypendialnego START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla wybitnych młodych naukowców.

Nagrodzona książka to opowieść o zapomnianej krakowskiej artystce, jednej z najważniejszej postaci powojennej polskiej awangardy.
„(…) Wydaje się, że żyła ku śmierci, w maksymalnym skupieniu, wykorzystując czas do cna. I chyba także na raty – zawsze jakoś wsobna, samowystarczalna; towarzyska, ale dawkująca swoja obecność, sprawcza, ale powściągliwa, energiczna, choć zawsze spokojna, z pasją zabierająca głos i jednocześnie cicha (…)”.
~„Jaremianka. Biografia.”, Agnieszka Dauksza

 

Do finału tegorocznej Nagrody nominowano:
Natalia Budzyńska, Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS. Czarne,
Agnieszka Dauksza, Jaremianka. Biografia, Znak,
Magdalena Grochowska, W czasach szaleństwa. Hertz. Fiłosofow. Stempowski. Moltke. Z posłowiem Anny Wolff-Powęskiej, Agora,
Wojciech Orliński, Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana, Agora,
Mirosław Wlekły, Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo, Znak.

 

 

Kategorie: Nagrody