Znamy tegoroczną laureatkę 25. Women’s Prize for Fiction

Laureatką tegorocznej 25. Women’s Prize for Fiction jest Maggie O’Farrell, nagrodzona została za książkę Hamnet.

 

Maggie O’Farrell urodziła się w Irlandii Północnej, a wychowała w Walii i Szkocji. Pracowała jako dziennikarka w Hongkongu oraz jako zastępca redaktora literackiego brytyjskiej gazety The Independent on Sunday. Uczyła też na kursie twórczego pisania. Jest żoną powieściopisarza Williama Sutcliffe’a, którego poznała w Emmanuel College w Cambridge. Mieszkają w Edynburgu. W 2005 dostała nagrodę Somerset Maugham Award za powieść Ten dystans między nami.

Women’s Prize for Fiction – to jedna z najbardziej prestiżowych brytyjskich nagród literackich przyznawana corocznie za powieść anglojęzyczną z ostatniego roku, opublikowaną przez kobietę bez względu na jej obywatelstwo. Wcześniej w  latach 1996–2012: Orange Prize, w latach 2014–2017: Baileys Women’s Prize for Fiction).

Inspiracją do powstania nagrody był brak kobiet wśród nominowanych do The Man Booker Prize for Fiction w 1992, co nie odzwierciedlało realiów rynku wydawniczego.

Zwyciężczyni otrzymuje w nagrodę czek na 30 000 £ oraz, wykonaną przez artystkę Grizel Nivel, rzeźbę z brązu nazywaną Bessie.

Kategorie: Nagrody