Top 20 sprzedaży książek plus TOP Podręczników wg Nielsen Bookscan Polska

Top 20 sprzedaży książek plus TOP Podręczników wg Nielsen Bookscan Polska

Przegląd

Zestawienia obejmują 35 tydzień 2020: od 23 do 29 sierpnia 2020

Ostatni tydzień sierpnia (tydzień 35; 23-29 sierpnia) przyniósł szczyt szczytu podręcznikowego. Top20 w tej kategorii zdominowała Nowa Era i podręczniki do liceum.
Pamiętajmy, że podręczniki do liceum kupują uczniowie/ rodzice, a nie państwo/ szkoły. I nie ma tu systemu zamówień bezpośrednich, cały obrót przechodzi przez księgarnie (klasyczne i on-line)
Wszyscy wiemy, co mówili tzw. niezależni księgarze o utraconym obrocie podręcznikami. W załączonych zestawieniach widać, jaką lokomotywą dla detalu jest ten segment. Oczywiście to nie to samo, co w czasach minionych, kiedy w księgarniach kupowało się wszystkie podręczniki…

Panel BookScan Polska Nielsena działa w kanale księgarskim w Polsce od lipca 2018 roku. Pokrywa mniej więcej 10 -15 proc. rynku księgarskiego (sieci księgarskie oraz księgarnie internetowe). Dane do Bookscan Polska dostarcza około 300 księgarń stacjonarnych (BookBook, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki) i dwie księgarnie on-line (Taniaksiazka.pl i Swiatksiazki.pl). Łącznie w tym kanale Nielsen obserwuje ponad 10 mln transakcji rocznie, gdzie średnia cena detaliczna książki drukowanej wynosi blisko 25 zł brutto.
Model Bookscan jest ten sam w 11 krajach: informacje pochodzą z kas fiskalnych, badany jest popyt krajowy (eksport książek nie jest analizowany) i rynek nabywcy indywidualnego (sprzedaż b2b do bibliotek, szkół etc. nie wchodzi do zestawień).

 

 

Kategorie: Bestsellery