Polsko-Czeska Jesień Literatury

Miała być polsko-czeska wiosna. Ale nie było wiosny. Zaczynamy więc polsko-czeską jesień, licząc na to, że będzie jesień… Ale nawet jeśli odwołają jesień – będzie literatura. Polska i czeska – najlepsza.

Czy Czesi wciąż się śmieją? Takie pytanie z pewnością niejednokrotnie zadają sobie polscy odbiorcy czeskich książek. Tych, którzy chcieliby usłyszeć wyczerpującą odpowiedź, zapraszamy na Polsko-Czeską Jesień Literatury do Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie, na rozmowę o fenomenie czeskiego poczucia humoru. A wezmą w niej udział jedni z najlepszych znawców tematów czeskich w Polsce – czołowy polski czechofil Mariusz Szczygieł, i autor książki Szwejkowie i Don Kiochoci – Leszek Engelking. To jedni z wielu gości, jacy pojawią się na polsko-czeskim festiwalu, który powstał z inicjatywy Mazowieckiego Instytutu Kultury przy współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie oraz wielu innych partnerów.

Z Czech, na spotkania z polską publicznością, przyjadą autorzy popularnych i nagradzanych książek, a wśród nich: Petra Soukupová, której towarzyszyć będzie jej polska wydawczyni Julia Różewicz; Josef Formánek, autor głośnej książki Mówić prawdę, określanej przez jej tłumacza Andrzeja Jagodzińskiego kroniką szaleństwa XX wieku, jak również, co może zdziwić niektórych, poeci – Petr Borkovec i Marie Iljašenko – nominowana do Magnesia Litera, jednej z najważniejszych nagród literackich w Czechach.

Zgodnie z ideą festiwalu w rozmowach wezmą udział także polscy pisarze, będą to m.in. Mikołaj Łoziński i Monika Sznajderman. W cyklu Mistrzowie przypominamy, jak co roku, wybitnych czeskich twórców. Bohaterem edycji jesiennej 2020 jest autor słynnego Inżyniera ludzkich dusz – Josef Škvorecki, któremu zostanie poświęcony wieczór literacko-muzyczny. Wystąpią podczas niego legendarni muzycy jazzowi z Polski i Czech – Leszek Żądło (saksofon) i Emil Viklicki (fortepian).

Bogata i różnorodna tematyka spotkań z pewnością zainteresuje wielu, ale nie będzie ona tak lekka, jak mogłoby się wydawać. Lejtmotywem programu 2020, jak się okazało bardzo na czasie, jest bowiem zagadnienie „końca”. Zastanowimy się, wspólnie z naszymi gośćmi, czy mamy do czynienia z końcem pewnej epoki i świata, jaki znamy, z końcem pewnej narracji. Na rozmowy o końcu, ale też o jazzie, poezji, czeskim i polskim humorze, zapraszamy tej jesieni wszystkich miłośników czeskiej i polskiej literatury.

Program:
1 PAŹDZIERNIKA, CZWARTEK/ Faktyczny Dom Kultury, Gałczyńskiego 12
19.00 – Białe zwierzęta są bardzo często głuche
Spotkanie z pisarką IVANĄ MYŠKOVĄ, rozmowę prowadzi pisarz i wydawca książki MARIUSZ SZCZYGIEŁ (Dowody na Istnienie), tłumaczenie: ELŻBIETA ZIMNA. Fragmenty książki czyta RENATA DANCEWICZ.

14 PAŹDZIERNIKA, ŚRODA/ Faktyczny Dom Kultury , Gałczyńskiego 12
19.00 – Literatura na Świecie. AHOJ!
Wieczór czeskiej poezji. Rozmowę z poetami: PETREM BORKOVCEM i MARIE ILJAŠENKO prowadzi poeta, krytyk literacki i tłumacz JERZY JARNIEWICZ, tłumaczenie: ZOFIA BAŁDYGA.

21 PAŹDZIERNIKA, ŚRODA/ Czeskie Centrum, Aleja Róż 16
18.00 – Kronika szaleństwa XX wieku
Spotkanie z czeskim pisarzem JOSEFEM FORMÁNKIEM, autorem książki Mówić prawdę (Krytyka Polityczna) i jej tłumaczem ANDRZEJEM JAGODZIŃSKIM. Rozmowę prowadzi: PIOTR KOFTA, tłumaczenie: MACIEJ MĘTRAK.

27 PAŹDZIERNIKA, WTOREK / Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12
19.00 – Polish-Czech Jazz Connection
LESZEK ŻĄDŁO i EMIL VIKLICKÝ – koncert i premiera książki Gorzki świat Josefa Škvoreckiego (Wydawnictwo Czarne). Spotkanie z tłumaczami czeskiej literatury – JANEM STACHOWSKIM, ANDRZEJEM JAGODZIŃSKIM i PAWŁEM BRODOWSKIM z „Jazz Forum”.
(Tłumaczenie na polski język migowy i pętla indukcyjna.)

3 LISTOPADA, WTOREK/ Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12
19.00 – Kto się śmieje, pokazuje zęby
O fenomenie czeskiego humoru rozmawiają LESZEK ENGELKING – autor książki Szwejkowie i Don Kichoci (Wydawnictwo Officyna) i MARIUSZ SZCZYGIEŁ – pisarz, felietonista i wydawca.
(Tłumaczenie na polski język migowy i pętla indukcyjna.)

9 LISTOPADA, PONIEDZIAŁEK/ Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12
19.00 – Koniec rodziny?
Spotkanie z pisarzem MIKOŁAJEM ŁOZIŃSKIM, autorem publikacji: Stramer i Książka (Wydawnictwo Literackie) oraz jego tłumaczką LENKĄ KUHAR DAŇHELOVĄ. Rozmowę prowadzi: URSZULA KROPIWIEC.
(Tłumaczenie na polski język migowy.)

24 LISTOPADA, WTOREK/ Faktyczny Dom Kultury, Gałczyńskiego 12
19.00 – Zniknąć, najlepiej dla wszystkich
Spotkanie z czeską pisarką, scenarzystką PETRĄ SOUKUPOVĄ i polską wydawczynią oraz tłumaczką jej książek JULIĄ RÓŻEWICZ (Wydawnictwo Afera). Rozmowę prowadzi MARIUSZ SZCZYGIEŁ. Fragmenty książki przeczyta DOMINIKA OSTAŁOWSKA.

27 LISTOPADA, PIĄTEK/ Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12
19.00 – Pusty las, życie na końcu świata
Spotkanie autorskie z polską pisarką i wydawczynią (Wydawnictwo Czarne) MONIKĄ SZNAJDERMAN. Rozmowę prowadzi poetka, publicystka i tłumaczka czeskiej literatury RENATA PUTZLACHER z Uniwersytetu Masaryka w Brnie.
(Tłumaczenie na polski język migowy.)

Kategorie: Wydarzenia