Premiery Big Book Festival 2020

Premiery Big Book Festival 2020

Przegląd

Anne Applebaum i Magdalena Parys, Jakub Małecki i Krzysztof Varga – dziesięcioro autorów świętować będzie premiery swoich nowych książek na Ósmym międzynarodowym Dużym Festiwalu Czytania, który odbędzie się od 28 do 30 sierpnia w Warszawie.

Pisarki i pisarze goszczący na Big Book Festival w bloku UWAGA: PREMIERA! spotkają się z czytelnikami osobiście w jednej z festiwalowych lokalizacji na Starym Mokotowie – w ogrodzie Centrum Kultury Łowicka przy ul. Łowickiej 21. Wszystkie spotkania można będzie też obejrzeć on-line na stronie https://bigbookfestival.pl oraz na www.youtube.pl/bigbookfestival.

W tym roku blok premier na Big Book Festival rozrósł się znacznie, bo czeka nas bardzo intensywna książkowo jesień. Wydawcy oddadzą w ręce czytelników wyjątkowo wiele nowych tytułów. Te dziesięć, które wybraliśmy do programu pozwolą nie zginąć w gąszczu nowości i spróbować czegoś z różnych rewirów pisarskich. Od dzienników, przez beletrystykę, po literaturę podróżniczą. Od przeszłości po współczesną Polskę, Amerykę czy Tybet – będzie się czym zachwycić. – mówi Paulina Wilk, zajmująca się tworzeniem programu Big Book Festival.
Książki dostępne będą w księgarniach festiwalowych, niektóre przedpremierowo. Działać będą dwie festiwalowe księgarnie stacjonarne: w Centrum Łowicka oraz w Big Book Cafe przy ul. Dąbrowskiego 81. Po raz pierwszy w historii imprezy działać też będzie sklep internetowy: https://ksiegarnia.bigbookcafe.pl – stworzony z myślą o osobach, które w wydarzeniach festiwalowych będą uczestniczyć on-line.

PREMIEROWE TYTUŁY I ICH AUTORZY NA BIG BOOK FESTIVAL 2020

AŁBENA GRABOWSKA: „UCZNIOWIE HIPPOKRATESA. TOM 1: DOKTOR BOGUMIŁ“ (Wydawnictwo Marginesy)
O nowej trylogii poświęconej lekarzom dokonującym medycznych przełomów
w XIX wieku. Z autorką rozmawia Maciej Ulewicz. Sobota 29.08, godz. 12.00.

ALEKSANDRA LIPCZAK: „LAJLA ZNACZY NOC“ (Wydawnictwo Karakter)
O arabsko-wielokulturowej historii Andaluzji i o tym, czego południe Hiszpanii
uczy nas o współczesnej Europie. Z autorką rozmawia Filip Łobodziński. Sobota 29.08, godz. 14.00.

DAVID SEDARIS: „CALYPSO“ (Wydawnictwo Filtry)
O nowym zbiorze opowiadań amerykańskiego komika i literata oraz o tym, czy w Ameryce jeszcze jest się z czego śmiać. Z tłumaczem książki, Piotrem Tarczyńskim, rozmawia Paulina Reiter. Sobota 29.08, godz. 16.00.

ROBERT MAŁECKI: „ŻAŁOBNICA“ (Wydawnictwo Czwarta Strona)
O tajemnicy, której piękna kobieta nie może ani zataić, ani zapomnieć,
a także o wyprawie autora do strefy thrillerów. Z mistrzem literatury mroku rozmawia Magdalena Mikołajczuk. Sobota 29.08, godz. 18.00.

ANNE APPLEBAUM, PAWEŁ POTOROCZYN: „MATKA POLKA“ (Wydawnictwo OsnoVa)
O wielkiej historii, ukochanych obrazach, muzyce i o tym, dlaczego świat wciąż potrzebuje Ikarów. Bartosz Węglarczyk rozmawia z amerykańską historyczką, rodzinnie związaną z Polską. Sobota 29.08, godz. 20.00.

MAJA WOLNY: „POCIĄG DO TYBETU“ (Wydawnictwo Mando)
O jeździe przez osiem granic i dziesięć tysięcy kilometrów aż po dach świata.
I o tym, dla kogo prawdziwa podróż jest jeszcze możliwa. Z autorką rozmawia Adam Szaja. Niedziela 30.08, godz. 12.00.

JAKUB MAŁECKI: „SATURNIN“ (Wydawnictwo SQN)
O powieści, której bohater umarł więcej niż jeden raz i o tym, jak bardzo potrzebujemy dowiedzieć się, skąd przychodzimy. Z autorem rozmawia Magdalena Żakowska. Niedziela 30.08, godz. 14.00.

KRZYSZTOF VARGA: „DZIENNIK HIPOPOTAMA“ (Wydawnictwo Iskry)
O zapiskach, w których sny o końcu świata łączą się z niespełnionym pragnieniem niebycia Polakiem i o tym, czym byłoby życie bez poczucia humoru. Za autorem rozmawia Roman Bielecki OP. Niedziela 30.08, godz. 16.00.

MAGDALENA PARYS: „KSIĄŻĘ“ (Wydawnictwo Agora)
O powojennej armii cieni, ożywającym nacjonalizmie i zamachu na współczesną Europę. Z autorką rozmawia Katarzyna Kolenda-Zaleska. Niedziela 30.08, godz. 18.00.

ANNA DZIEWIT-MELLER: „OD JEDNEGO LUCYPERA“ (Wydawnictwo Literackie)
O pozornej emancypacji i prawdziwej władzy kobiet – na Śląsku w epoce socjalizmu i w dzisiejszym świecie. Z autorką rozmawia Weronika Wawrzkowicz. Niedziela 30.08, godz. 20.00.

Wstęp na spotkania festiwalowe jest wolny. Big Book Festival powstał w 2013 r. Jest wydarzeniem społecznym i jedynym międzynarodowym festiwalem tak dużej rangi tworzonym w Polsce samodzielnie przez małą organizację samorządową.

Pełny program Big Book Festival 2020 jest już na stronie https://bigbookfestival.pl

 

Kategorie: Wydarzenia