Czytamy więcej! – Panel BookScan w Polsce w trakcie wakacji urósł o ponad 20%

Przegląd

W wakacje czytamy więcej, najchętniej gorące nowości polskich autorów, wśród których królują sensacja, fantastyka i romans. Nielsen publikuje listę BookScan top 20 z tygodni 29 – 32 (12.07 – 8.08 2020).

Panel BookScan w Polsce w ujęciu rok 2020 do roku 2019 w trakcie wakacji urósł o ponad 20%! Albo wybitne wyniki mają łącznie księgarnie dostarczające dane do panelu (BookBook, Bookszpan, Glosel, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki), albo czytelnicy kupują więcej książek w okresie pandemii i wszystkie księgarnie łącznie miały wyśmienite wakacje (rozumiane jako wszystkie działające w Polsce księgarnie on-line i księgarnie tradycyjne).

Panele BookScan w USA (NPD) oraz Wielkiej Brytanii (Nielsen Book) w okresie wakacyjnym także mocno urosły w stosunku do 2019 roku. Badania Nielsen Book w Indiach z lipca pokazały wzrost zainteresowania książką w okresie pandemii. Podobnie odpowiadali respondenci w badaniach Nielsena w Wielkie Brytanii (maj 2020) i w Polsce (koniec marca 2020). Jest coś na rzeczy: kupujemy i czytamy więcej, w Polsce także, w wakacje w szczególności.

Na pierwszym miejscu „wakacyjnej” listy top 20 Nielsen BookScan Polska idealny zakup na lato z premierą 12 lipca: nowa sensacyjna propozycja Remigiusza Mroza pod tajemniczym tytułem „Osiedle RZNiW”. Uwaga: ta książka nie należy do żadnego cyklu. Przynajmniej na razie. Idzie tu o licealnych ziomów na dzielni, choć pojawia się też Chyłka. Jak to z Mrozem bywa: komentarze czytelników skrajne, przeważa uwielbienie.

Na drugim i trzecim dwie pozycje non-fiction królujące na dwóch poprzednich listach panelu BookScan Polska: „Cham niezbuntowany” Rafała Ziemkiewicza i „Jadłonomia po polsku” Marty Dymek. Na czwartym i piątym „Kwestia ceny” Zygmunta Miłoszewskiego, czyli drugi tom cyklu przygodowo-awanturniczego i „Dublerka” Clare Mackintosh, która porzuciła pracę w brytyjskiej policji dla pisania powieści kryminalnych. Na kolejnych miejscach „Ryzyko gangstera” z cyklu „Gangsterzy” Anny Wolf, romans mafijny błyskawicznie rozwijany przez debiutantkę: tom 1 – styczeń, tom 2 – maj, tom 3 – lipiec 2020 roku, dalej „Osobisty przewodnik po Pradze” Mariusza Szczygła, kolejna pozycja non-fiction, która utrzymuje się na listach top od końca maja 2020 oraz „To tylko przyjaciel” Abby Jimenez (komedia romantyczna). Pierwszą dziesiątkę listy top zamykają „Ja inkwizytor. Przeklęte przeznaczenie” Jacka Piekary, tom 15 „Cyklu Inkwizytorskiego” i zarazem końcowy tom „Ruskiej trylogii”, pudełko w pudełku w typie fantastycznym oraz „W głębi lasu” amerykańskiego guru thillera Harlana Cobena, który był także producentem ekranizacji dostępnej już na Netfliksie.

W drugiej dziesiątce więcej fantastyki (Suzanne Collins „Ballada ptaków i węży”), więcej romansu (Alicja Sinicka „Otwórz oczy”), erotyki (Blanka Lipińska „Ten dzień”, „Kolejne 365 dni”), powieści obyczajowej (Kristin Hannah „Prawdziwe kolory”) i sensacji (Wojciech Chmielarz, „Wyrwa”). Do tego jeden nowy tytuł non-fiction „Prezes i Spółki. Imperium Jarosława Kaczyńskiego” Agaty Kondzińskiej oraz trzy tytuły dla najmłodszych” „Pucio mówi dobranoc” i „Pucio mówi dzień dobry” duetu autorsko-ilustracyjnego Marta Galewska-Kustra, Joanna Kłos oraz „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” duetu Justyna Bednarek, Daniel de Latour.

Wśród 20 tytułów, którymi zaczytujemy się obecnie tylko trzy są starsze niż trzy miesiące! Jak wiadomo uwielbiamy nowości, a i wydawcy w sierpniu nie próżnują i mamy kilkaset nowych propozycji. Z czytaniem trzeba się spieszyć, urlopy powoli się kończą, w tygodniowym top10 z początku sierpnia mamy już pierwsze podręczniki szkolne.

Autorem komentarza jest Renek Mendruń, Konsultant z Nielsen BookScan.

NIELSEN BOOKSCAN POLSKA

Panel Nielsen BookScan Polska działa w kanale księgarskim w Polsce od lipca 2018 roku. Pokrywa ok. 10 -15% rynku księgarskiego (sieci księgarskie oraz księgarnie internetowe). Dane do Bookscan Polska dostarcza około 250 księgarń stacjonarnych (BookBook, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki) i dwie księgarnie on-line (Taniaksiazka.pl i Swiatksiazki.pl). Łącznie w tym kanale Nielsen obserwuje ponad 10 mln transakcji rocznie, gdzie średnia cena detaliczna książki drukowanej wynosi blisko 25 zł brutto.

Model Bookscan jest ten sam w 11 krajach: informacje pochodzą z kas fiskalnych, badany jest popyt krajowy (eksport książek nie jest analizowany) i rynek nabywcy indywidualnego (sprzedaż b2b do bibliotek, szkół etc. nie wchodzi do zestawień). Dodatkowo Nielsen w Polsce posiada dane o sprzedaży w kanale sieci handlowych (sieci marketów, dyskontów, kiosków czy stacji benzynowych), przy czym obecnie sprzedaż z sieci handlowych nie jest łączona z panelem księgarskim i nie wchodzi do prezentowanych tu zestawień.

 

Kategorie: Bestsellery