Monika Sznajderman tegoroczną laureatką Nagrody im. Václava Buriana

Monika Sznajderman tegoroczną laureatką Nagrody im. Václava Buriana

Przegląd

Monika Sznajderman  została tegoroczną laureatką Nagrody im. Václava Buriana przyznawanej za wkład do dialogu środkowoeuropejskiego w dziedzinie kultury.

Wyróżnienie wręczane jest od pięciu lat dla upamiętnienia zmarłego w 2014 roku czeskiego dziennikarza, publicystę, tłumacza, krytyka literackiego i poetę, mocno zaangażowanego w polsko-czeski dialog.

Nagroda Václava Buriana przyznawana jest  w dwóch kategoriach. Komitet Nagrody Václava Buriana i Muzeum Sztuki w Ołomuńcu nagradza poetów z Czech, Polski, Słowacji i Niemiec. Ponadto, corocznie wyróżniana jest osoba szczególnie zasłużona dla dialogu środkowoeuropejskiego. To jedno z najcenniejszych wyróżnień kulturalnych w naszej części Europy.

Monika Sznajderman – antropolożka kultury; stopień doktora nauk humanistycznych otrzymała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Autorka książek Zaraza. Mitologia dżumy, cholery i AIDS, Współczesna Biblia Pauperum. Szkice o wideo i kulturze popularnej, Błazen. Maski i metafory, Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna oraz Pusty las. Redaktorka kilku antologii esejów, m. in. Nostalgia. Eseje o tęsknocie za komunizmem, Znikająca Europa (z Kathariną Raabe), Jako dowód i wyraz przyjaźni. Reportaże o Pałacu Kultury (z Magdaleną Budzińską) i Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny (z Magdaleną Kicińską). Od 1996 roku prowadzi Wydawnictwo Czarne. Za książkę Fałszerze pieprzu uhonorowana Nagrodą im. Marii i Łukasza Hirszowiczów, Nagrodą Literacką Miasta Radomia oraz Nagrodą im. Jerzego Turowicza. Została również wyróżniona przez Kapitułę i Dyrekcję Fundacji im. Jerzego Bonieckiego – Polcul za działalność społeczną, wydawniczą oraz popularyzację czytelnictwa, a także nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Literackiej Nike, nagrody Śląski Wawrzyn Literacki oraz do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Laureatka nagrody „Portrety 2019” przyznawanej przez Miesięcznik „Kraków” za książkę Pusty las. Za tę książkę została również nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Urodziła się w Warszawie, od ponad trzydziestu lat mieszka w Beskidzie Niskim.

 

 

 

źródło: gorlice.pl, czarne.com.pl

Kategorie: Nagrody