30-lecie Polskiej Izby Książki

30-lecie Polskiej Izby Książki

Przegląd

Szanowni Państwo,

to już 30 lat minęło od kiedy branża wydawniczo-księgarska w Polsce ma swoją izbę gospodarczą. W chwili wielkich przemian, w czerwcu 1990 spotkali się wydawcy „solidarnościowi” i jeszcze do niedawna „państwowi” i rozpoczęli wspólne działania na rzecz interesów tej branży, rozwoju rynku książki i czytelnictwa.

Przez 30 lat Izba podejmowała najróżniejsze wyzwania, skupiając w swoich szeregach najważniejsze podmioty rynku książki. Cały czas chodzi bowiem o bogatą ofertę książek w księgarniach, o ich dostępność cenową i skuteczną promocję kultury czytelniczej.

Jako członek Federation of European Publishers (FEP), Polska Izba Książki ma styczność z najlepszymi praktykami na dobrze rozwiniętych rynkach książki. Na arenie europejskiej uczestniczy w pracach nad dostosowaniem prawa autorskiego do wymogów rozwijającego się rynku cyfrowego, nad preferencyjnymi stawkami VAT dla książek niezależnie od nośników, nad zwalczaniem piractwa w sieci. Nieustannie prowadzony jest dialog z ministerstwami kultury, edukacji , finansów czy rozwoju. Prowadzona jest ścisła współpraca ze środowiskami bibliotekarzy, księgarzy, pisarzy oraz drukarzy.

Okres 30 lat aktywności Polskiej Izby książki przyniósł wymierne efekty.

Zapraszamy na kilkuminutowe spotkanie z Polską Izbą Książki z okazji jej jubileuszu.

1990-2020 Polska Izba Książki –

 

 

 

Kategorie: Instytucje, Wydarzenia