Eliza Rycembel, Arkadiusz Jakubik i Piotr Machalica czytają w radiowej TRÓJCE „SOLARIS” Stanisława Lema

Eliza Rycembel, Arkadiusz Jakubik i Piotr Machalica czytają w radiowej TRÓJCE „SOLARIS” Stanisława Lema

Przegląd

„Solaris” zostało uznane najważniejszym rodzimym dziełem literackim w plebiscycie „100 książek na Stulecie Niepodległości” radiowej Trójki​ w roku 2018. W zrealizowanym wówczas słuchowisku na podstawie prozy Stanisława Lema wystąpili: Eliza Rycembel, Arkadiusz Jakubik i Piotr Machalica.

Od 4 maja Program 3 Polskiego Radia przypomina tę adaptację. W cyklu adaptacji radiowych „Klasyka polska na Stulecie” w 2018 roku w Trójce nagrane zostały premierowe wersje takich powieści, jak: „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy” Sergiusza Piaseckiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Sztafeta” Melchiora Wańkowicza oraz właśnie „Solaris” Stanisława Lema.

Od 1 czerwca 120 stron napisałem, a i te tylko dlatego stołu się trzymają… bom się przeczytać ich bojący – pisał Lem do Ścibora-Rylskiego latem 1959 roku w liście z Zakopanego. Fragment tego listu przytacza Wojciech Orliński w książęce „Lem. Biografia nie z tej ziemi”, w której rekonstruuje m.in. proces powstawania „Solaris”. – Sześć stron (dziennie) jednej z najważniejszych powieści science fiction w dziejach gatunku! Lem jednak… nie miał poczucia, że tworzy arcydzieło. Przeciwnie, dręczyła go obawa, że wychodzi mu powieść o niczym… W finale – pisanym rok później – Lem wiedział, że wyszła mu książka zupełnie o czym innym. O czym? Tego po napisaniu tych pierwszych stu dwudziestu stron sam jeszcze nie wie. W tym momencie prawdopodobnie jeszcze jest przed napisaniem rozdziału „Mały Apokryf”, w którym akcja powieści zamiera… Rozdział ten jest w gruncie rzeczy pastiszem metody naukowej. W kategoriach powieści akcji – jest błędem kompozycyjnym… Z filmów Tarkowskiego i Soderbergha ten rozdział zresztą wyleciał w całości, bo też i nawet nie wiadomo, jak go sfilmować…”.

Nową adaptację klasyka literatury science-fiction przygotowała Barbara Marcinik oraz zespół w składzie: Renata Szewczak, Wojciech Dorosz i Jakub Sadowski. Muzykę napisał i wykonał kompozytor Łukasz Borowiecki. Słuchowisko otrzymało znakomitą obsadę: w postać Harvey – ukochanej głównego bohatera – wcieliła się młoda aktorka Eliza Rycembel (m.in. „Boże Ciało” i laureatka Talentów Trójki w kategorii Film). Jako narrator występuje Arkadiusz Jakubik, z kolei Piotra Machalicę można słuchać w podwójnej roli Snauta i Sartoriusa.

Po raz pierwszy „Solaris” było prezentowane w Programie 3 Polskiego Radia w latach 70. w cyklu „Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym”. W tamtej adaptacji (autorstwa Józefa Grotowskiego), w obsadzie znaleźli się m.in. Zygmunt Józefczak, Marek Walczewski, Barbara Barska, Jerzy Nowak, Leszek Herdegen i Jerzy Trela.

Emisja „Solaris” w 20. odcinkach codziennie, od poniedziałku do piątku, o godz. 11.45.

Kategorie: Wydarzenia