Wirtualny Tydzień Bibliotek i Dzień Bibliotekarza 2020

Tydzień Bibliotek organizowany od 2004 roku przez tysiące polskich bibliotek w dniach 8-15 maja, połączony z Dniem Bibliotekarza, stał się symbolem jedności środowiska.

W obecnej sytuacji zamknięcia i izolacji, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zwróciło się do swoich członków działających w strukturach w całym kraju, jak również do dyrektorów i pracowników bibliotek z pytaniem, czy w warunkach pandemii, bez dostępu do realnej przestrzeni bibliotecznej i w warunkach zdalnego komunikowania się bibliotekarzy jest możliwe i zasadne zorganizowanie Tygodnia Bibliotek w formach online.

W wyniku konsultacji Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich podjęło decyzję o utrzymaniu wieloletniej tradycji realizacji ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek, połączonego ze świętem Dnia Bibliotekarza, w tym samym co zwykle terminie, czyli w okresie 8-15 maja, ale wyłącznie online. (…) Bezpieczne i atrakcyjne formy działania bibliotek online mogą otworzyć nowe przestrzenie relacji z czytelnikami i pokazać kreatywność bibliotekarzy, przetestować nowe, zdalnie realizowane usługi biblioteczne. – czytamy na stronie SBP.

Jesteśmy zbudowani kreatywnością wielu bibliotekarzy, którzy włączyli się do naszej akcji #NieZostawiamCzytelnika, a także podejmują wiele innych innowacyjnych inicjatyw: aktywnie działają w sieci, mediach społecznościowych, organizując różnego rodzaju panele dyskusyjne, wirtualne galerie czytelnicze, spotkania autorskie, konkursy, szkolenia online, itp. Niektórzy przysyłają do nas już teraz swoje propozycje działań majowych. To wszystko pokazuje, że w okresie rzeczywistego zamknięcia bibliotek dla czytelników i koniecznej izolacji są one równocześnie nadal otwarte na realizację swoich działań statutowych.

W tym kontekście hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek „Zasmakuj w Bibliotece” nabiera szczególnego znaczenia. Pokażmy, że my – bibliotekarze w każdych okolicznościach potrafimy nowocześnie działać, docierać do czytelników, utrzymać więź ze społeczeństwem odpowiadając na ich potrzeby. W Tygodniu Bibliotek bądźmy razem, nawet jeśli niektóre biblioteki nie będą miały możliwości zaznaczenia swojej obecności w wirtualnej przestrzeni.

 

Kategorie: Biblioteki, Wydarzenia