LIRA poleca „Kuriera z Teheranu“ Wojciecha Dutki

Przegląd

Epicka opowieść o Polsce podczas II wojny światowej zbiera świetne recenzje

„Kurier z Teheranu“ to druga (po „Kurierze z Toledo”) część trylogii Wojciecha Dutki, poświęconej postaci fikcyjnego arystokraty Antoniego Mokrzyckiego. Książka ukazała się nakładem LIRY w połowie marca i podobnie jak pierwsza część, została bardzo dobrze przyjęta czytelników.


„Kurier z Teheranu” opowiada dzieje Antoniego Mokrzyckiego w latach 1939-1943 – od kampanii wrześniowej po tytułowe nawiązanie do konferencji w Teheranie, gdzie ważył się los Polski. Nie trudno odgadnąć, że w powieści tej, której ogromny epicki rozmach – książka liczy 544 strony – mamy do czynienia z zupełnie innym spojrzeniem na bohatera. Jak głosi tekst na okładce, bohater Dutki nauczył się zabijać, żeby nie zostać zabitym. Powieść zaczyna się spokojnie, w rytmie gorącego lata 1939 roku i rozdział po rozdziale wchodzimy wraz z narracją w piekło wojny.

I choć wydawałoby się, że tyle napisano już o książek o drugiej wojnie światowej, to autor udowodnił, że naprawdę potrafił pisać powieści historyczne. Książka jest chwalona za szybki i wciągający suspens. Czytelnicy doceniają także efekt przywołania na karty książki autentycznych postaci z historii: poety Józefa Czechowicza, pisarza Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, osób z obozu kozielskiego (w tym jedynej kobiety z tego obozu, Janiny Lewandowskiej), generałów Andersa czy Sikorskiego, ale też postaci drugiego planu jak Józefa Retinger, Lwa Gumilowa – syna poetki Achmatowej czy sowieckiego szpiega w strukturach brytyjskiego wywiadu.

„Kurier z Teheranu” jest przede wszystkim powieścią o wojnie, ale opowiedzianą z perspektywy wskazującej, że większym z dwu bezwzględnych wrogów podczas wojny był Związek Sowiecki. Jest powieścią wciągającą, przewrotną i nie dającą czytelnikowi chwili oddechu.

W przygotowaniu jest trzecia część przygód Antoniego Mokrzyckiego, rozgrywająca się tuż po wojnie. Będzie to „Kurier z Tivoli”, wydany również nakładem LIRY.

Książka została wydana w miękkiej oprawie, w formacie 135 x 197 mm. Objętość: 544 strony, cena okładkowa: 42,99 zł.

Więcej na temat publikacji można znaleźć na stronie: www.wydawnictwolira.pl

Kategorie: Literatura
Tagi: Lira