Elektra – Czytelnia Słów i Dźwięków

Elektra – Czytelnia Słów i Dźwięków

Przegląd

Gdyby nie Covid, już działałaby na Elektoralnej 12. Ale i w obecnych warunkach stara się dostarczyć swoim czytelnikom i słuchaczom pozytywnych literackich i muzycznych wrażeń. Elektra – Czytelnia Słów i Dźwięków Mazowieckiego Instytutu Kultury jest już dostępna wirtualnie. Mamy nadzieję, że już wkrótce także bezpośrednio, w siedzibie MIK.

Słów i dźwięków…

Czytelnia Słów i Dźwięków Elektra to nowo powstające miejsce na literackiej i muzycznej mapie stolicy. Zaprojektowana w duchu dawnych klubów międzynarodowej prasy i książki, ma być nowoczesnym miejscem łączącym w sobie funkcję salonu literackiego z klimatem niezależnego sklepu muzycznego. To czytelnia, która swoją niepowtarzalną atmosferą pozwoli się poczuć jak we własnym salonie… z dobrą książką czy płytą, przy kubku kawy lub herbaty.
Elektra to niezobowiązująca przestrzeń spotkań, cichej pracy, relaksu, a przede wszystkim odkrywania zawartych w jej zbiorach literatury i muzyki. To miejsce tworzone wraz z jego Użytkownikami i specjalnie im dedykowane, otwarte na ich pomysły i inspiracje. To także miejsce warsztatów, spotkań autorskich i twórczych działań skoncentrowanych wokół jej księgozbioru i płytoteki.
Wartości, atmosfera i duch Elektry, zostały odzwierciedlone w kompleksowej identyfikacji wizualnej Czytelni, stworzonej przez znanego artystę-grafika Tomasza Głowackiego. Tak jak w przestrzeni Elektry tak i tu, tradycja przenika się z nowoczesnością, eksperyment z tradycją, a myśli i melodie tworzą nierozerwalną całość. Stąd “czytelnia słów i dźwięków”.

Księgozbiór i płytoteka

Elektra to czytelnia afirmująca analogowe sposoby obcowania z literaturą i muzyką. Królują tu papierowe książki i albumy, a także płyty winylowe i kasety magnetofonowe.
Na księgozbiór Elektry składają się tytuły z dziedzin:
  • mazoviana i varsaviana
  • historia sztuki
  • historia teatru i filmu
  • historia muzyki
  • etnografia
  • biografia
  • komiks
  • beletrystyka, do której należy Latający Księgozbiór: inicjatywa wymiany książek w duchu “zero waste”
  • prasa
Płytoteka z kolei to przekrój przez niemalże wszystkie gatunki i style muzyczne, z naciskiem na muzykę alternatywną, jazz, muzykę klasyczną i ludową (zarówno tą egzotyczną, jak i lokalną – mazowiecką). Szczególne miejsce w płytotece Elektry zajmuje polski jazz (serie wydawnicze: Polish Jazz, Biały Kruk Czarnego Krążka; Jazz Jamboree, etc.), a także wszelkie płyty niemuzyczne (eksperymentalne, testowe, wywiady, wystąpienia, poezja na winylach).
Zarówno księgozbiór, jak i płytoteka będą cały czas rozwijane, zgodnie z zapotrzebowaniem wszystkich odwiedzających Elektrę.

Elektra Nadaje

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem swoich progów, w Mazowieckim Instytucie Kultury przy Elektoralnej 12, Czytelni Elektra rozpoczyna swoje działania w przestrzeni internetowej. Na uruchomionym właśnie profilu na Facebooku, pracownicy czytelni Judyta i Aleksandar, opowiadają o inspirujących książkach i płytach, które znaleźć można w zbiorach Elektry. Filmy i posty z cyklu “Elektra nadaje” publikowane są od poniedziałku do piątku, w godzinach wieczornych, jako miła odskocznia od pracy zdalnej i izolacji w czasach epidemii.

Gdzie jest Elektra?

Elektra jest czytelnią Mazowieckiego Instytutu Kultury. Po zakończeniu lockdownu działać będzie w siedzibie MIK przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie.
Elektra na Facebooku i Instagramie:
Elektra – Czytelnia Słów i Dźwięków
czytelnia_elektra
plakaty_elektra_nadaje.png

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Elektra