Marcowy miesięcznik „W drodze” już w sprzedaży!

Przegląd

Jak się dobrze spowiadać? Sztuczna inteligencja. Sakrament (nie)dojrzałości

JAK SIĘ DOBRZE SPOWIADAĆ?

Czy wracając do konfesjonału co rusz z tymi samymi grzechami nie łamiemy składanej obietnicy – postanowienia poprawy? Czy to znaczy, że nasza deklaracja była nieskuteczna, a spowiedź nieważna skoro nie dotrzymaliśmy jednego z warunków dobrej spowiedzi? Na czym polega owocne postanowienie poprawy – tłumaczy Norbert Augustyn Lis OP. Józef Augustyn SJ pisze o tym, jak walczyć z pokusami i nie ulegać zniechęceniu. Michał Legan OSPPe rozważa czy naprawdę nie ma głębszego sposobu na przeżycie spowiedzi niż wejście w silne emocje, często objawiające się płaczem. Cyprian Klahs OP o tym, że zaufanie to ufność a nie pewność, że z zaufaniem łączy się ryzyko i zastanawia się, czy Bóg dotrzymuje obietnic, czy jest w stanie zatroszczyć się o człowieka, zbawić go?

 

Czy powinniśmy się obawiać sztucznej inteligencji?

Wkracza w nasze życie coraz śmielej. Wyręcza nas w wielu pracach, zastępuje człowieka, ale czy to znaczy, że jej możliwości są nieograniczone? I czy przypadkiem nie powinniśmy się obawiać, że przekroczy granice, w tym granice moralne i etyczne, których nie powinna przekraczać? Mówi się o zmapowaniu ludzkiego umysłu i przeniesieniu go do super-robota, nie wspominając o samochodach autonomicznych i algorytmach, które, analizując emocje społeczne, generują fakenewsy i prowadzą przerażająco skuteczną cyberpolitykę. Na czym polega różnica między nami, a sztuczną inteligencją, opowiada prof. Roman Słowiński, założyciel Zakładu Inteligentnych Systemów Wspomagania Decyzji na Politechnice Poznańskiej, a ks. Grzegorz Strzelczyk rozważa etyczny wymiar sztucznej inteligencji.

 

Po co jest bierzmowanie?

Coraz częściej jest nazywany sakramentem pożegnania z Kościołem. Kontrowersje budzą trzyletnie kursy przygotowujące młodzież do przyjęcia tego sakramentu i towarzyszące im tzw. duszpasterstwo kartkowe. Ale czy to rzeczywiście najważniejsze problemy jakie Kościół ma z bierzmowaniem? A może największym problemem jest to, że nie do końca rozumiemy czemu służy ten sakrament, czym jest dla chrześcijanina i kiedy tak naprawdę powinien być udzielany? Jak przywrócić mu właściwe miejsce w Kościele i czym powinien dla nas być – piszą ks. Krzysztof Porosło i Maciej Zachara MIC.

 

Ponadto w marcowym numerze miesięcznika „W drodze” Tessa Capponi-Borawska opowiada o włosko-polskich smakach swojej kuchni, Michał Wilk z BibleNote+ o tym czy Bóg zesłał potop na ziemię i czy Noe naprawdę wybudował arkę, Wojciech Surówka OP odpowiada na pytanie czy elementy perkusyjne są dopuszczalne w muzyce kościelnej.

W ORIENTACJACH: Karolina Staszak rozważa grafikę Jacka Hajnosa OP „Jezus na śmierć skazany” a Marcin Cielecki recenzuje książkę Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera Jacka Hołuba (Wyd. Czarne).

 

W cyklu Dominikanie na niedziele Słowo Boże komentują: Krzysztof Popławski OP, Paweł Kozacki OP, Tomasz Golonka OP, Wojciech Czwichocki OP i Maciej Biskup OP.

Jak co miesiąc wyśmienite felietony przygotowali: Paweł Krupa OP, ks. Grzegorz Strzelczyk, Jarosław Mikołajewski, Wojciech Ziółek SJ, Paulina Wilk, Stefan Szczepłek.

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes. Szczegóły tutaj: http://www.miesiecznik.wdrodze.pl/index.php?mod=punktysprzedazy

 

Kategorie: Literatura, Religia
Tagi: W drodze