Katowice zapraszają na IV Tydzień Kultury Żydowskiej

Katowice zapraszają na IV Tydzień Kultury Żydowskiej

Przegląd

Spacer po katowickim cmentarzu żydowskim, liczne wystawy oraz spotkania i dyskusje z twórcami i naukowcami złożą się na cykl wydarzeń w ramach Tygodnia Kultury Żydowskiej w Katowicach. Czwarta edycja tego wydarzenia odbędzie się między 7 a 13 marca.

Licząca niegdyś ok. 12 tys. osób – obecnie zaledwie 200 – społeczność żydowska w Katowicach współtworzyła miasto od jego początków ponad 150 lat temu i trwale zapisała się w jego historii. Od czterech lat Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach organizuje cykl wydarzeń przybliżający mieszkańcom miasta historię, kulturę i literaturę żydowską.Tegoroczny
Tydzień Kultury Żydowskiej w stolicy Górnego Śląska rozpocznie się w sobotę kiermaszem tematycznych książek antykwarycznych. W kolejnych dniach wśród gości biblioteki będą m.in. Monika Sznajderman – antropolożka kultury, autorka książek dotykających tematyki żydowskiej, a także badacze i pisarze: Wojciech Mszyca, Wojciech Dutka, Patrycja Dołowy i Mikołaj Łoziński.
Midraszowy Teatr Żydowski z Raciborza wystąpi z monodramem „Sklepy cynamonowe” według Brunona Schulza, a Paulina i Szymon Stateczni zagrają koncert psalmów.
IV Tygodniowi Kultury Żydowskiej będą towarzyszyć liczne wystawy; oprócz „Macew codziennego użytku” także komiksowa ekspozycja o Marku Edelmanie, wystawa zdjęć Stanisława Ligonia z Ziemi Świętej oraz zdjęć cmentarza żydowskiego w Katowicach, autorstwa Jarosława Kurka.

 

źródło: PAP

Kategorie: Wydarzenia