Sally Rooney – literacki fenomen ostatnich lat. Polska premiera powieści „Normalni ludzie”

Przegląd

Sally Rooney
„Normalni ludzie”

 

Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski

 

Co łączy Baracka Obamę, Zadie Smith, Taylor Swift, Sarah Jessicę Parker, Lennę Dunham, i Emily Ratajkowski? Wszyscy zakochali się w prozie młodej, irlandzkiej pisarki. Sally Rooney, bo o niej mowa, szturmem wdarła się do panteonu współczesnej literatury. 26 lutego ukaże się polskie tłumaczenie jej głośnej powieści „Normalni ludzie”. BBC pracuje nad serialową adaptacją książki.

W szkole Connell i Marianne udają, że się nie znają. On jest gwiazdą szkolnej drużyny piłkarskiej, ona – typem dumnej outsiderki z bogatego domu, w którym matka chłopaka sprząta. Kiedy syn przychodzi odebrać ją z pracy, między dwojgiem zupełnie różnych nastolatków rodzi się nietypowa więź – taka, którą chcą za wszelką cenę ukryć przed światem.
Sally Rooney w „Normalnych ludziach” z wnikliwością opisuje psychikę młodych bohaterów i zarazem robi to w niezwykle oszczędny sposób. Historia Marianne i Connella eksploruje temat subtelnych różnic klasowych, magnetyzm pierwszej miłości oraz skomplikowaną prawdę o rodzinie i przyjaźni.

 

Sally Rooney (ur. 1991) – irlandzka pisarka młodego pokolenia; jej nazwisko znalazło się na liście 100 najbardziej wpływowych osób 2019 roku według magazynu „Time”. Ukończyła studia z literatury angielskiej i amerykańskiej w Trinity College w Dublinie. Pierwsza powieść, „Conversations with Friends” (2017; wydanie polskie w przygotowaniu), została nominowana m.in. do International Dylan Thomas Prize oraz nagrody Folio i okrzyknięta książką roku m.in. przez „Daily Telegraph”, „Sunday Times” i „Guardiana”. Druga powieść, „Normalni ludzie” (2018), była nominowana do Nagrody Bookera oraz otrzymała Costa Book Award i British Book Award w 2019 r.
fot. Kalpesh Lathigra

Siłą prozy Rooney jest zarówno szczerość, jak i niechęć do odbierania nadziei, że prawdziwe uczucia nadal istnieją . W Normalnych ludziach poznajemy bohaterów po traumach, trudnych doświadczeniach, pełnych niepewności. Ta książka niesie naprawdę świeży przekaz o nowej uczuciowości młodych dorosłych.
Anna Cieplak, autorka powieści „Lata powyżej zera”

Sally Rooney to literacki fenomen dekady.
„The Guardian”

Sally Rooney jest głosem millennialsów – w wiarygodny sposób opowiada o miłości w późnym kapitalizmie.
„The New Yorker”

O twórczości Rooney można powiedzieć wiele. Ludzie, którzy czytali jej książki, zaciekle o nich dyskutują.
„The New York Times”

Nie ma nic zwyczajnego w prozie Rooney. Ona jest po prostu wyjątkowa.
„Independent”

Kategorie: Literatura
Tagi: Grupa Foksal, WAB