Kobieca siła. Luty w Big Book Cafe

Kobieca siła. Luty w Big Book Cafe

Przegląd

 

W nadchodzącym miesiącu w centrum programu Big Book Cafe stawiamy na kobiety! Porozmawiamy o Margaret Atwood i jej „Testamentach“, najgłośniejszej powieści ubiegłego roku. O pierwszych Polkach podróżujących w nieznane opowie nagradzana autorka barwnych biografii, Ula Ryciak. Krystyna Rodowska, autorka nowego przekładu „W stronę Swanna” Prousta przeczyta swoje wiersze i opowie o życiu pomiędzy językami. A już 3 lutego posłuchamy Beth Gardiner. Jakie pomysły na odtrucie naszego powietrza ma amerykańska dziennikarka specjalizująca się w globalnym problemie smogu?

Dalekie podróże, udane powroty

We wtorek 4 lutego o godz. 18.00 czeka nas wieczór wspomnień o Wisławie Szymborskiej i Stanisławie Barańczaku. Ich korespondencję, wydaną obecnie w tomie „Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę” odczytał z rękopisów poeta Ryszard Krynicki. O bohaterach książki, niezwykłych listach i przyjaźni dwojga wielkich poetów rozmawiać będzie z Michałem Rusinkiem, sekretarzem Szymborskiej, i jej biografką Joanną Szczęsną.
Margaret Atwood to najgorętsze literackie nazwisko ostatniego roku za sprawą serialu opartego na powieści „Opowieść podręcznej” i jej głośnej kontynuacji pt. „Testamenty”. Książka jesienią zdobyła Nagrodę Bookera,
a pod koniec lutego ukaże się w polskim tłumaczeniu. W czwartek 20 lutego o godz. 19.00 o przekraczającym literaturę fenomenie Atwood i jej mrocznej wizji kobiecego losu rozmawiać będą znawczynie filmu i literatury: Iwona Kurz i Kazimiera Szczuka, a fragmenty utworów kanadyjskiej pisarki przeczyta Aleksandra Justa. Spotkanie inauguruje nowy cykl w Big Book Cafe, ŚWIEŻE OKO, w którym bierzemy pod lupę gorące zjawiska i nazwiska, głośne premiery i ważne trendy.
We środę 26 lutego o godz. 19.00 posłuchamy opowieści o Polkach, które ruszyły w niezbadane zakątki świata w czasach, kiedy ekspedycje podróżnicze były wciąż domeną mężczyzn. Z Ulą Ryciak, podróżniczką, reporterką i znakomitą biografistką, autorką książki „Poławiaczki pereł”, rozmawiać będzie Max Cegielski.
Nagradzana poetka i tłumaczka wierszy Krystyna Rodowska podjęła inne wyzwanie: prztłumaczyła na nowo pierwszą częśc cyklu „W poszukiwaniu straconego czasu“ Marcela Prousta. W Big Book Cafe przeczyta swoje wiersze i w rozmowie z Zofią Jabłonowską-Ratajską opowie o życiu pomiędzy językami. Spotkanie z cyklu KRÓTKA PIŁKA w piątek 28 lutego o godz. 19.00.
Najlepszy ze światów?

Beth Gardiner od lat pisze dla najważniejszych amerykańskich i angielskich gazet o problemie zanieczyszczonego powietrza. W efekcie jej globalnego dziennikarskiego śledztwa powstała książka „Uduszeni”, w Polsce wydana przez Relację. O przyczynach i sposobach rozwiązania problemów ze smogiem autorka opowie w rozmowie z Anną Kowalczyk w poniedziałek
3 lutego o godz. 19.00. Będzie to jedyne otwarte spotkanie Beth Gardiner
z publicznością podczas wizyty w Warszawie. Spotkanie inauguruje nowy cykl rozmów w Big Book Cafe, TRUDNE TEMATY.
W cyklu OBSERWATORIUM w lutym obejrzymy dwa filmy poświęcone przyszłości i urodzie naszej planety. W czwartek 13 lutego o godz. 19.00 dokument „Mój przyjaciel robot” – o tym, jak za 20 lat będzie wyglądało nasze życie codzienne z maszynami humanoidalnymi. We środę 19 lutego
o godz. 19.00 – poruszająca i piękna wizualnie filmowa opowieść „Człowiek delfin” o Jacques’u Mayolu, słynnym nurku głębinowym i obrońcy oceanów.
W poniedziałek 10 lutego o godz. 18.00 zapraszamy na rozmowę o dzisiejszym rynku pracy i formach zatrudnienia opisanych w książce „Oswajanie niepewności”. Jak niestabilne umowy o pracę wpływają na życie, kariery i przyszłość młodych prekariuszy? W dyskusji udział wezmą eksperci i ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej.

W lutym czeka nas również kolejne spotkanie z cyklu KSIĄŻKI MOJEGO ŻYCIA. W czwartek 27 lutego o godz. 19.00 popularny filozof, eseista i publicysta Tomasz Stawiszyński odpowie na pytania Pauliny Wilk. Czy mędrcy czytają tylko mądre książki? Które tytuły najlepiej uczą, jak żyć? I co czytać, aby poszerzać swoje horyzonty na co dzień?
A w Walentynki zapraszamy na wieczór improwizacji inspirowanych literaturą o miłości w wykonaniu Grupy Dobrze (14 lutego o godz. 19.00). Nie tylko zakochanych!

Pełny repertuar dostępny jest na http://bigbookcafe.pl/repertuar/.

Big Book Cafe to centrum innowacji literackich przy ul Dąbrowskiego 81 na Starym Mokotowie w Warszawie. Stworzone przez Fundację „Kultura nie boli“, działa od 2017 r. Zostało nagrodzone Wdechą dla Miejsca Roku przez magazyn „Co Jest Grane 24“.

Kategorie: Wydarzenia