Hitler moja miłość

Przegląd

Rola kobiet w Trzeciej Rzeszy była jasno określona. Hermann Goering zachęcał je bez ogródek do „sięgnięcia po garnek, szufelkę i zmiotkę, a także wyjścia za mąż”. Mimo to wiele z nich powitało pojawienie się Hitlera z dziewczęcym entuzjazmem. Wierzyły, że dyktatura pozwoli Niemcom odzyskać należną im pozycję w Europie. Wojna, która zabrała im mężów, ojców, synów i domy, zweryfikowała ich wiarę w Hitlera.

Autor prezentuje olbrzymią różnorodność losów kobiet żyjących w Trzeciej Rzeszy – w jednym z najbardziej represyjnych i barbarzyńskich reżimów we współczesnej historii. Na podstawie mało dotychczas znanych materiałów źródłowych, takich jak rozmowa z siostrą Hitlera, Paulą, przeprowadzona przez amerykański wywiad zaledwie rok po wojnie, analizuje relacje Hitlera z najbliższymi mu kobietami. Opisuje także historie wielu kobiet reprezentujących różne postawy wobec reżimu: od pełnych zaangażowania członkiń nazistowskich organizacji i sadystycznych funkcjonariuszek obozów koncentracyjnych przez niebywale odważne pilotki, które walczyły w barwach Rzeszy, po damy, które ryzykowały życie w walce z faszyzmem.

Książka rzuca zupełnie inne spojrzenie na kwestię roli kobiet w czasie II wojny światowej. Autor skłania w niej czytelnika do przemyśleń na temat natury człowieka. Wstrząsające były dla mnie zwłaszcza wyznania kobiet, które dopuszczały się zbrodni przeciw ludzkości, a jednak po zakończeniu wojny uparcie twierdziły, że nie skrzywdziłyby muchy. – Kulturacja.pl

Patronami medialnymi publikacji są: Histmag.org, Uważam rze Historia i Historia.org.pl.

Autor: Paul Roland
Liczba stron: 216
Format: 158×213 mm
Oprawa: Oprawa miękka
ISBN: 978-83-8151-191-9
Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
Rok wydania: 2019

Kategorie: Historia