Wirtualny Księgarz z wyróżnieniem w konkursie Orzeł Innowacji

Wirtualny Księgarz z wyróżnieniem w konkursie Orzeł Innowacji

Przegląd

Po raz kolejny redakcja „Rzeczpospolitej” nagrodziła najbardziej innowacyjne projekty, które pojawiły się w polskiej rzeczywistości biznesowej w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.

Podczas uroczystej gali rozdania nagród Orzeł Innowacji oraz Orzeł Innowacji Startup, która odbyła się 3.12.2019 w Warszawie olsztyńska firma LITERACKA SP. Z O.O. otrzymała wyróżnienie w kategorii Usługa. Nagrodę główną w tej kategorii otrzymał PKO BANK POLSKI, a wyróżnienie równorzędne BANK PEKAO SA.

Startup Literacka wyróżniony został za usługę Wirtulany Księgarz – system zaawansowanych rekomendacji książek, który w 2019 roku został wdrożony w jednej z największych księgarni e-booków w Polsce Publio.pl oraz na stronie szukamksiazki.pl, z której korzystają użytkownicy około 2500 bibliotek.

System rekomendacji jest tworzony dzięki wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i opiera się na prowadzonym przez zespół Literackiej projekcie badawczo-rozwojowym. Jednocześnie spółka wspierana jest w swoich pracach przez Fundusz Simpact.

System można testować również na stronie codoczytania.pl . System rekomendacji poleca książki w oparciu o miękkie cechy fabuły i dotyczy książek z zakresu beletrystyki i literatury faktu. Do osób kluczowych w zespole należą m.in. Małgorzata Sieniewicz, Urszula Witkowska oraz dr Krzysztof Sopyła i to oni byli reprezentantami firmy podczas gali.

Zespół badawczy Literackiej opracował algorytmy, które „czytają” treść książki i analizują ją pod kątem miękkich cech fabuły, by skuteczniej podpowiadać tytuły, które mogą zainteresować danego czytelnika.

 

 

 

Kategorie: Wydarzenia