Nowa wystawa czasowa „Wilno Mickiewicza i Słowackiego: tropem »Dziadów« cz. III”

Nowa wystawa czasowa „Wilno Mickiewicza i Słowackiego: tropem »Dziadów« cz. III”

Przegląd

WILNO MICKIEWICZA I SŁOWACKIEGO: TROPEM DZIADÓW CZ. III
WYSTAWA

  • 8 listopada 2019–1 marca 2020
  • Muzeum Pana Tadeusza
    Rynek 6, Wrocław
  • wernisaż: 8 listopada 2019, godz. 17.00 (wstęp wolny)

Wystawa opowiada o wileńskim procesie Filomatów i Filaretów (18231824), wydarzeniu które zaważyło na losach i twórczości Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego  obaj poeci swoją młodość spędzili w Wilnie.

Założone blisko dwieście lat temu Towarzystwo Filaretów za działalność patriotyczną zostało uznane za wywrotowe. Młodych Filaretów aresztowano i osądzono. Wśród uwięzionych znalazł się Adam Mickiewicz, który spędził w wileńskim więzieniu blisko dziewięć miesięcy. Skazany na przymusowy pobyt w Rosji, wyjechał z Wilna na zawsze 24 X 1824 r. Opuścił miasto swoich studiów uniwersyteckich (18151819), zawiązanych wówczas wielu dozgonnych przyjaźni, poetyckiego debiutu i miejsca ugruntowania sławy poetyckiej. Juliusz Słowacki z Wilnem związany był przez blisko piętnaście lat. Pierwszy raz przebywał tu w latach 18111814. Do Wilna powrócił w 1818 roku. W latach 18191825 uczęszczał do wileńskiego gimnazjum. (To w tej szkole, w maju 1823 r., uczeń Michał Plater napisał na tablicy Vivat Konstytucja 3 Maja. Zdarzenie to zapoczątkowało aresztowania Filomatów i Filaretów). Następnie w latach 18251828 studiował prawo na Uniwersytecie Wileńskim. W lipcu 1828 r. ukończył studia i opuścił Wilno na zawsze.

Na ekspozycji znajdą się cenne obiekty, pochodzące ze zbiorów Muzeum Sztuki w Wilnie oraz archiwów i bibliotek wileńskich, pokazywane w Polsce po raz pierwszy  w tym: m.in. oryginalne protokoły przesłuchań Filomatów i Filaretów. Z kolekcji Ossolineum pochodzą m.in. znakomite rysunki Józefa Peszki, przedstawiające Wilno i Petersburg oraz rękopis ( jedna karta) Dziadów Juliusza Słowackiego.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Kategorie: Wydarzenia