Nagroda im. Jana Jędrzejewicza dla Marka Górlikowskiego

Laureatem siódmej edycji Nagrody im. Jana Jędrzejewicza został Marek Górlikowski za  książkę ,,Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój” (Znak), przedstawiającą losy Józefa Rotblata, polskiego fizyka, laureata Pokojowej Nagrody Nobla.

Nagroda im. Jana Jędrzejewicza przyznawana jest dla najlepszej polskiej książki z dziedziny historii nauki i techniki wydanej w roku ubiegłym. Nagroda jest wspólną inicjatywą Miasta Płońska (fundatora Nagrody), Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN oraz Kasy im. Józefa Mianowskiego – Fundacji Popierania Nauki.

Jan Jędrzejewicz był działającym w XIX wieku w Płońsku lekarzem i astronomem. Jak poinformowali organizatorzy Nagrody, konkurs cieszy się coraz większym powodzeniem. W tegorocznej edycji zgłoszona została rekordowa liczba 19 książek poruszających tematykę zarówno z dziedziny historii nauk ścisłych, jak i humanistycznych.

Przewodniczącym Kapituły Nagrody jest prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki PAN, a sekretarzem Kapituły dr Barbara Bienias, również z Instytutu Historii Nauki PAN).

Kapituła Nagrody zachęca wydawców, autorów oraz przedstawicieli środowiska naukowego do zgłaszania książek poświęconych historii nauki i techniki wydanych w 2019 roku do następnej edycji konkursu. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia 2020 roku.

 

 

za Instytut Książki

Kategorie: Nagrody