Mutyzm wybiórczy. Skuteczne metody terapii

Przegląd

Bystrzanowska Maria, Bystrzanowska Ewelina – Oficyna Wydawnicza „Impuls“

Na polskim rynku istnieje niewiele publikacji dotyczących mutyzmu wybiórczego. Można odnieść wrażenie, iż jest to tematyka w pewien sposób pomijana – zarówno jeżelii chodzi o literaturę przedmiotu, jak i dostępność szkoleń. Jest to sytuacja niezrozumiała, gdyż w praktyce psychologa pracującego w szkole czy przedszkolu przypadki dzieci z objawami charakterystycznymi dla mutyzmu wybiórczego pojawiają się na ogół w sposób regularny.

Żyjemy w czasach, gdy wiedza na temat zaburzeń występujących wśród dzieci i młodzieży, takich jak na przykład zaburzenia ze spektrum autyzmu, zaburzenia koncentracji, dysleksja czy niepełnosprawność intelektualna, staje się coraz bardziej powszechna. Rośnie świadomość społeczna dotycząca zaburzeń wieku dziecięcego, zarówno wśród specjalistów, nauczycieli, jak i rodziców. Niestety można odnieść wrażenie, iż w przypadku mutyzmu wybiórczego wiedza jest mniej dostępna, a na pewno mniej upowszechniona.

Moje doświadczenie jako psychologa a także analizy konkretnych przypadków opisane w najnowszej książce M. i E. Bystrzanowskich dowodzą, iż świadomość dotycząca mutyzmu wybiórczego bywa niewystarczająca również wśród specjalistów pracujących w poradniach, przedszkolach czy szkołach. Tym bardziej cieszy, iż na polskim rynku pojawiła się nowa pozycja dotycząca MW, zwłaszcza, że jest to książka niezwykle wartościowa, konkretna, bazująca na solidnej porcji wiedzy oraz na ogromnym doświadczeniu autorek.

 

„Mutyzm wybiórczy. Skuteczne metody terapii” to książka, która może stanowić kompendium wiedzy w zakresie MW zarówno dla specjalistów, jak i rodziców. Została podzielona na cztery rozdziały, z czego pierwsze trzy można zakwalifikować jako teoretyczne wprowadzenie do tematu, natomiast ostatni, najdłuższy rozdział, stanowi wnikliwą analizę terapii kolejno opisanych dziesięciu przypadków dzieci z mutyzmem wybiórczym.

Myślę, iż nie będzie przesadą stwierdzenie, iż każda kolejna strona tej książki jest niezwykle wartościowa. Autorki w sposób zwięzły, niemniej jednak konkretny i szczegółowy, opisują, czym jest mutyzm wybiórczy, jaka jest jego etiologia iepidemiologia oraz umiejscowienie wśród innych zaburzeń lękowych. Można powiedzieć, że książka przynosi solidną porcję wiedzy teoretycznej i praktycznej, stanowiąc swoisty przegląd oraz podsumowanie badań i literatury przedmiotu. Myślę, że lektura tej książki może być przydatna nie tylko dla poszerzenia wiedzy na temat samego mutyzmu wybiórczego, lecz również ogółem na temat zaburzeń lękowych. Warto podkreślić, iż autorki odnoszą się do wyników badań oraz literatury zarówno polskiej, jak i zagranicznej.

Z książki dowiemy się, jak może wyglądać funkcjonowanie dziecka z MW w placówce, jakie znaczenie ma wczesna diagnoza i rozpoczęcie terapii oraz jakie mogą być długofalowe skutki niezdiagnozowanego bądź nieskutecznie leczonego mutyzmu wybiórczego. Opisana również została rola, jaką w procesie terapeutycznym pełnią rodzice. W ramach wprowadzenia do opisu konkretnych przykładów terapii Maria Bystrzanowska przedstawiła świetny przegląd metod stosowanych w terapii MW. Kolejno opisane historie poszczególnych dzieci z MW stanowią przedstawienie zastosowania tych metod od strony praktycznej. I tutaj właśnie dochodzimy do argumentu, który przemawia za niezwykłością tej książki: historie są autentyczne, pełne opisów zarówno zachowań i emocji, jak również konkretnych działań.

Dzięki tej książce możemy niejako poznać świat dzieci z diagnozą mutyzmu wybiórczego. Świat ten oglądamy zarówno z perspektywy specjalisty (w zależności od historii: pracującego z dzieckiem w placówce, gabinecie prywatnym, czy nawet online), jak irodzica dziecka, a nawet, co szczególnie wartościowe-samego dziecka (w książce znalazła się bowiem historia opowiedziana przez dorosłą kobietę, która jako dziecko zmagała się z MW).

Lektura książki „Mutyzm wybiórczy. Skuteczne metody terapii” może być moim zdaniem wartościowa zarówno dla specjalistów, jak i rodziców. Jeżeli chodzi o specjalistów: nie ma znaczenia, czy dana osoba obecnie pracuje z dzieckiem z diagnozą mutyzmu wybiórczego, ani ile takich dzieci spotkała w swojej praktyce. Zarówno osoby bez doświadczenia, jak i je posiadające zapewne wyciągną z tej książki wiele wartościowej wiedzy. Jest napisana w sposób przystępny, momentami wręcz intrygujący, czyta się ją więc z dużą przyjemnością. Można na podstawie tej lektury stworzyć sobie osobisty poradnik dotyczący istoty MW czy też zasad postępowania z dzieckiem, które się z mutyzmem boryka. Serdecznie polecam zarówno osobom obeznanym w temacie, jak i takim, które dopiero chciałyby nabyć wiedzę na temat mutyzmu wybiórczego, czy też funkcjonowania dziecka z zaburzeniami lękowymi ogółem.

psycholog szkolny
Martyna Jezusek-Stopa
źródło: http://www.impulsoficyna.com.pl/recenzje/mutyzm-wybiorczy-skuteczne-metody-terapii,2076.html

Kategorie: Recenzje
Tagi: Impuls