Tydzień z Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus2019

Tydzień z Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus2019

Przegląd

Już w najbliższą sobotę 19 października poznamy tegoroczne laureatki bądź laureatów Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. 14. edycja Angelusa ma wyjątkowo międzynarodowy charakter. O nagrodę walczy siedem książek, których twórcami są pisarki i pisarze z Austrii, Bułgarii, Czech, Ukrainy, Niemiec i Rosji. Po raz pierwszy w historii Angelusa w finale nie ma książki polskiej. Aż do piątku 18 października trwa jeszcze głosowanie internautów, którzy przyznają Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Organizatorzy przygotowali także dwa otwarte spotkania dla czytelników – w piątek wieczorem w Barbarze odbędzie się rozmowa z finalistami, a w niedzielę w samo południe w Prozie – klubie Wrocławskiego Domu Literatury będzie okazja posłuchać rozmowy z laureatami.

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus przyznawana jest we Wrocławiu od 2006 r. za wydaną po polsku książkę prozatorską autorstwa pisarzy z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Nagrodę stanowi czek na kwotę 150 000 zł ufundowany przez prezydenta Wrocławia oraz statuetka autorstwa Ewy Rossano. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Swietłana Aleksijewicz, Jurij Andruchowycz, Martin Pollack i Serhij Żadan oraz w 2018 roku Maciej Płaza – pierwszy nagrodzony Polak w historii nagrody. Od 2010 r. Angelus przyznawany jest także dla tłumaczki lub tłumacza (nagroda w wysokości 20 000 zł) – otrzymuje ją autorka lub autor przekładu zwycięskiej książki w przypadku, gdy Angelusem nagrodzona zostaje książka zagraniczna. Z kolei w momencie, gdy Angelusem nagrodzona zostaje książka polska, nagroda za przekład trafia w ręce wskazanej przez jury tłumaczki lub tłumacza spośród grona osób tłumaczących zakwalifikowane do finału książki. Tegorocznych zwycięzców poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się w sobotę 19 października o 20.00 w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu (na galę obowiązują zaproszenia).

Przypomnijmy, że na liście nominowanych do Nagrody, którą ogłosiło jury w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), Marcin Cieński, Urszula Glensk, Ryszard Krynicki, Anna Nasiłowska, Małgorzata Szpakowska oraz Piotr Śliwiński znaleźli się: Bianca Bellová, „Jezioro”, tłum. Anna Radwan-Żbikowska, Wydawnictwo Afera (Czechy), Georgi Gospodinow, „Fizyka smutku”, tłum. Magdalena Pytlak, Wydawnictwo Literackie (Bułgaria), Siergiej Lebiediew, „Granica zapomnienia”, tłum. Grzegorz Szymczak, Wydawnictwo Claroscuro (Rosja), Christoph Ransmayr, „Cesarski zegarmistrz”, tłum. Jacek St. Buras, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (Austria), Sasha Marianna Salzmann, „Poza siebie”, tłum. Agnieszka Walczy, Prószyński i s-ka (Niemcy, ur. Rosja), Jurij Wynnyczuk, „Tango śmierci”, tłum. Bohdan Zadura, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego (Ukraina) oraz Polina Żerebcowa, „Mrówka w słoiku. Dzienniki czeczeńskie 1994–2004”, tłum. Agnieszka Knyt, Michał B. Jagiełło, Fundacja Ośrodka KARTA (Rosja).

Zanim poznamy laureata, wszyscy chętni będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z finalistami, które odbędzie się w piątek 18 października o 21.00 w Barze Barbara (ul. Świdnicka). Rozmowę z autorami i tłumaczami książek poprowadzą Wojciech Bonowicz i Szymon Kloska. Wstęp wolny.

Natomiast dzień po gali, w niedzielę 20 października, w samo południe zapraszamy na spotkanie ze zwycięzcami. Rozmowę z laureatami poprowadzi Piotr Śliwiński w Prozie – klubie Wrocławskiego Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2, II piętro). Wstęp wolny.

Nagrodzie Angelus towarzyszy Nagroda Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej, ustanowiona w 2014 r. dla uczczenia pamięci pierwszej przewodniczącej jury Angelusa, rosyjskiej poetki i dziennikarki, opozycjonistki i działaczki na rzecz praw człowieka. Tegoroczne głosowanie odbędzie się w dniach 18 września – 18 października za pośrednictwem strony Nagrody (www.angelus.com.pl). Można więc jeszcze głosować!

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus, podobnie jak Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, organizowana jest przez Miasto Wrocław, a od 2018 roku bezpośrednią organizacją Nagrody zajmuje się Wrocławski Dom Literatury. Więcej informacji: www.angelus.com.pl, www.domliteratury.wroc.pl

 

Kategorie: Nagrody