Premiera słuchowiska „Spalenie Joanny” w radiowej Dwójce – w obsadzie Stanisława Celińska

Premiera słuchowiska „Spalenie Joanny” w radiowej Dwójce – w obsadzie Stanisława Celińska

Przegląd

W najbliższą sobotę 26 października Program 2 Polskiego Radia zaprezentuje premierowo dramat „Spalenie Joanny” autorstwa Magdaleny Miecznickiej. Akcja tej poruszającej sztuki nawiązuje do historii tragicznej śmierci Jolanty Brzeskiej – działaczki na rzecz eksmitowanych lokatorów. Początek słuchowiska o godz. 19.00.

Sztuka Magdaleny Miecznickiej nawiązuje do wydarzeń sprzed ośmiu lat, czyli tragicznej śmierci Jolanty Brzeskiej, która doświadczyła eksmisji z mieszkania w kamienicy na ulicy Nabielaka w Warszawie. Kamienica w ramach tzw. dzikiej reprywatyzacji trafiła do nowych, a jak przypominają postaci dramatu – starych właścicieli. Jednak sztuka nie jest historią samej Jolanty Brzeskiej, choć o jej spaleniu w Lasku Kabackim bohaterowie rozmawiają. Za bohaterkę autorka obrała kobietę o podobnym imieniu, Joannę (w tej roli Joanna Jeżewska), którą spotyka podobna sytuacja. Kobieta wierzy, że uda jej się ochronić swój świat, jest niezłomna, chce chronić wartości za wszelką cenę. Z nieco innej perspektywy patrzy na to Babcia (znakomita Stanisława Celińska), dwa pokolenia starsza od Joanny. Żyjąca w komunizmie kobieta pokorą i wycofaniem chce ocalić to, co wydaje jej się istotniejsze niż mury domu, w którym spędziła całe swoje życie – chce ocalić godność…

Magdalena Miecznicka – „Spalenie Joanny”;  opracowanie muzyczne, adaptacja i reżyseria: Łukasz Lewandowski; realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska. Obsada: Stanisława Celińska (Babcia), Joanna Jeżewska (Joanna), Paweł Ciołkosz (Mężczyzna w Fularze), Kamil Pruban (Mecenas, elegancki), Zbigniew Konopka (Smutny Pan), Adam Bauman (Urzędnik Ratusza), Monika Pikuła (Młoda Kobieta z Rowerem Miejskim, Pani w Czarnych Koronkach), Waldemar Barwiński (Pracownik Korporacji, Powstaniec Styczniowy), Katarzyna Herman (Kobieta w Garsonce).

Emisja w radiowej Dwójce w sobotę 26 października o godz. 19.00.

***

Radiowa Dwójka zaplanowała dwie specjalne audycje, które poprzedzą premierę sztuki. W „O wszystkim z kulturą” (środa 23 października, godz. 17.30) Małgorzata Szymankiewicz porozmawia z autorką „Spalenia Joanny” oraz prof. Jackiem Kopcińskim –  teatrologiem, historykiem dramatu, który tak mówi o tekście Miecznickiej: – Uważam go za jeden z najciekawszych tekstów dramatycznych, jakie powstały w Polsce w ostatnich latach. Poetyka absurdu i groteski wynika tu ze zderzenia dwóch poziomów zjawiska reprywatyzacji – na poziomie prawa, przepisów i decyzji urzędników i na poziomie mentalności (…) Autorka stawia tezę, że było to możliwe, bo pomysł reprywatyzacji spotkał się z nową mieszczańską mentalnością Polaków, z pewnymi snobizmami – na historię, na przeszłość, którą chciałoby się mieć jak najbardziej szlachetną”.

Z kolei w „Kwadransie bez muzyki” (czwartek, 24 października, godz. 15.00) Kinga Michalska przyjrzy się kulisom powstawania spektaklu. O pracy nad spektaklem opowie reżyser Łukasz Lewandowski oraz grający w nim aktorzy: Stanisława Celińska, Joanna Jeżewska, Paweł Ciołkosz, Adam Bauman, Monika Pikuła, Waldemar Barwiński, Kamil Pruban, Katarzyna Herman.

 

Kategorie: Wydarzenia