“Mock. Golem” Marka Krajewskiego w radiowej Trójce – czyta Olaf Lubaszenko

Przegląd

Breslau, 1920 rok. Komisarz policji Eberhard Mock zmaga się z nałogiem alkoholizmu. Każdego dnia walczy z samym sobą i próbuje rozwikłać mroczną tajemnicę zaginięcia małej Rosemarie. Wie, że jeśli odnajdzie dziewczynkę, raz na zawsze wyrwie się ze szponów uzależnienia. Nie wie jednak, że każdy jego ruch śledzi tajne sprzysiężenie – sekta „mesjaszy”, którzy na ulicach przedwojennego Wrocławia wpadają w taneczny trans… Tak rozpoczyna się najnowsza, dziesiąta już powieść z kultowej, kryminalnej serii Marka Krajewskiego. Jej fragmenty w mistrzowskiej interpretacji Olafa Lubaszenki emituje od 14 października radiowa Trójka.

Ta historia rozpoczęła się w 1999 roku, czyli 20 lat temu, kiedy to Marek Krajewski, 33-letni wówczas filolog klasyczny, łacinnik (od tamtego roku doktor nauk humanistycznych) dał się poznać jako autor powieści kryminalnej o Eberhardzie Mocku (pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji), pod tytułem „Śmierć w Breslau”. – Teraz ukazuje się właśnie 10. pozycja z tej serii, czyli „Mock. Golem”. Autor więc, podobnie jak jego bohater, obchodzi swój jubileusz. Miastem – bohaterem drugim serii – jest dawny Wrocław: międzywojenny Breslau oraz ten tuż po wojnie. Wrocław zresztą postanowił uczcić swojego autora i powstał mural oraz spektakl w Teatrze Muzycznym Capitol pod tytułem „Mock. Burleska” (w reżyserii Konrada Imieli, premiera – 12 października). Autor natomiast w lipcu tego roku ukończył powieść, której fragmenty przedstawiamy od 14 października, a jej premierę handlową zaplanowano na 16 października – wyjaśnia Barbara Marcinik z Trójki, opiekująca się radiową adaptacją wspomnianego kryminału.

Mock nie zmonopolizował jednak świata głównych bohaterów powieści Marka Krajewskiego. Drugi protagonista opowieści jubilata to polski policjant z Kresów Edward Popielski, a drugim miastem-bohaterem jest Lwów. Pierwszy kryminał z tej serii ukazał się w 2009 roku, a Trójka zrealizowała i prezentowała na swojej antenie – w formie słuchowisk – „Erynie” oraz „Liczby Charona”.

„Mock. Golem” to pierwsza, czytana w Programie 3 Polskiego Radia powieść o Eberhardzie Mocku, a jej akcja zbudowana jest z 42 scen, które podobno autor tworzył 42 dni. – Nie wszystkie sceny uda się nam przedstawić, nawet w skrócie, gdyż mamy do dyspozycji zaledwie 30 odcinków. Pozwolimy więc akcji rozwinąć się, a potem może okaże się, jak dużo zyska czytelnik sięgając po książkę samą. Bardziej pikantne momenty, sceny drastyczne, w których tworzeniu mistrzem jest jubilat, pozostawiamy jednak indywidualnej lekturze słuchaczy – dodaje Barbara Marcinik.

Emisja „Mock. Golem” w 30 odcinkach w Programie 3 Polskiego Radia codziennie (od poniedziałku do piątku) ok. godz. 11.45. Realizacja: Barbara Marcinik oraz ekipa w składzie: Renata Szewczak, Janusz Deblessem i Kuba Sadowski. Fragmenty najnowszego „Mocka” czyta – debiutujący w Trójce w roli lektora powieści – Olaf Lubaszenko. Słowu będzie towarzyszyła muzyka Łukasza Borowieckiego, a niektóre fragmenty będą poprzedzały wypowiedzi Marka Krajewskiego, pochodzące z audycji „Kwestia kultury” Mariusza Cieślika z 13 października.

 

 

Kategorie: Wydarzenia