Konkurs „Książka Historyczna Roku” unieważniony

Konkurs „Książka Historyczna Roku” unieważniony

Przegląd

12. edycja konkursu „Książka Historyczna Roku” została unieważniona.

W piątek w wydanym oświadczeniu czytamy: „Organizatorzy Konkursu „Książka Historyczna Roku” – Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury – w związku z kontrowersjami związanymi z konkursem wspólnie podjęli decyzję o unieważnieniu tegorocznej edycji. Decyzja jest podyktowana troską o wiarygodność i prestiż Nagrody” .

Po wycofaniu z finału konkursu książki Piotra Zychowicza „Wołyń zdradzony, czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA”, dwóch członków zrezygnowało z pracy w jury Konkursu: prof. Sławomir Cenckiewicz i prof. Antoni Dudek.

O możliwych powodach decyzji napisał portal wPolityce.pl , który nieoficjalnie dowiedział się od jednego z organizatorów: ” Przypomnijmy, że konkurs jest organizowany przez cztery instytucje państwowe oraz pod patronatem prezydenta, a jego inicjatorem był Lech Kaczyński. W ocenie naszego rozmówcy, śp. prezydent Kaczyński na pewno byłby przeciwny wyróżnieniu czy nagrodzeniu książki, która w sposób brutalny szkaluje Polskie Państwo Podziemne i Armię Krajową, a jednocześnie bardzo wychwala Niemców” – informuje autor artykułu wPolityce.pl.

 

 

Kategorie: Nagrody, Wydarzenia