Glukhowsky, Sorokin, Pielewin i Jerofiejew tej jesieni w nowatorskiej odsłonie! Na głos. Czytamy rosyjskie powieści!

Glukhowsky, Sorokin, Pielewin i Jerofiejew tej jesieni w nowatorskiej odsłonie! Na głos. Czytamy rosyjskie powieści!

Przegląd

Big Book Cafe zaprasza na nowy cykl spotkań literackich.

O czym marzą Rosjanie? Jaka jest współczesna Rosja? Czy Moskwa to miasto pełne absurdów? Czego obawiają się moskiewscy kolejkowicze? Czy w Rosji wciąż jest komunizm? Co zagraża mieszkańcom rosyjskich metropolii?

Cykl NA GŁOS. ROSYJSKA PROZA LIVE to seria wydarzeń opowiadających o współczesnej Rosji, literackie portrety tamtejszych miast i próba wejrzenia w „rosyjską duszę”. Cykl spotkań w Big Book Cafe w nowatorski sposób przybliża współczesne teksty najważniejszych autorów ze Wschodu, łącząc pisarzy, artystów i muzyków. Każdy z wieczorów poświęcony jest innemu tematowi, autorowi i tekstowi, ale ma podobną formułę: krytyk, dziennikarz lub pisarz, znawca twórczości bohatera wieczoru, wprowadza publiczność w treść i klimat wybranej książki, pozwalając słuchaczom zrozumieć jej kontekst, po czym słuchamy fragmentów dzieła w interpretacji świetnego aktora, z muzyką na żywo. Nad ilustracją muzyczną we wszystkich wydarzeniach cyklu pieczę sprawuje kompozytor i wokalista Leski. Wydarzenia są otwarte i bezpłatne. Big Book Cafe realizuje je dzięki wsparciu Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Na najbliższy wieczór z cyklu NA GŁOS. ROSYJSKA PROZA LIVE zapraszamy w piątek, 11 października o godz. 19.00. Bohaterem wieczoru będzie Władimir Sorokin. „Proszę państwa, kto ostatni?” – tak rozpoczyna się jego powieść „Kolejka”, złożona z dialogów opowieść o upadku imperium sowieckiego z perspektywy mieszkańców Moskwy zmuszonych stawiać czoła wyzwaniom codzienności. Autorskie wprowadzenie wygłosi Piotr Kofta. Prozę Sorokina zinterpretuje Przemysław Bluszcz. Oprawę muzyczną na żywo stworzy Leski.

We wtorek, 29 października czeka nas kolejna opowieść, tym razem o młodych wilkach rosyjskiego turbokapitalizmu w latach 90. XX w. opisanych przez Wiktora Pielewina w powieści „Generation P“ – ten wieczór współtworzyć będą aktor Grzegorz Damięcki oraz dziennikarz i pisarz Aleksander Kaczorowski. Ilustrację muzyczną jak zwykle stworzy Leski.

We wtorek, 5 listopada bohaterem wieczoru będzie jeden z najważniejszych i najbardziej kochanych pisarzy dzisiejszej Rosji, Wiktor Jerofiejew. W powieści „Mężczyźni“ opisał kryzysy i przemiany współczesnych rosyjskich typów męskich. W Big Book Cafe słowno-muzyczną impresję na podstawie tej powieści stworzą pisarz i publicysta Krzysztof Varga (wprowadzenie), kompozytor, wokalista i pisarz Pablopavo (interpretacja prozy) i Leski.

Na ostatnim w tym roku spotkanie z cyklu NA GŁOS. ROSYJSKA PROZA LIVE powrócimy do prozy Wiktora Pielewina. W czwartek, 21 listopada poznamy historię i usłyszymy fragmenty jego „Życia owadów”, jednej z najbardziej zdumiewających rosyjskich powieści ostatnich dekad, będącej metaforą ekonomicznego upadku i społecznego chaosu współczesnej Rosji. W klimat książki wprowadzi pisarz i dziennikarz Łukasz Saturczak, fragmenty czytać będzie Mirosław Haniszewski, a grać – już tradycyjnie – Leski.

Cykl NA GŁOS. ROSYJSKA PROZA LIVE wystartował w Big Book Cafe we wrześniu 2019 r., gdy na scenie wraz z Leskim spotkali się pisarz Łukasz Orbitowski i aktor Mirosław Haniszewski. Wspólnie przedstawili dźwiękowo-słowną opowieść na motywach kultowego „Metra 2033“ Dmitrija Glukhovsky’ego.

Listopad to nie koniec performatywnego czytania wybitnych współczesnych dzieł literackich w Big Book Cafe! W 2020 roku cykl będzie rozwijany, a w jego centrum staną pisarze z innych kręgów kulturowych.

NA GŁOS. ROSYJSKA PROZA LIVE
Miejsce: Big Book Cafe
Adres: ul. J. Dąbrowskiego 81, Stary Mokotów, Warszawa

11 października (PIĄTEK), godz.19:00
Władimir Sorokin: „Kolejka”

Wprowadzenie: Piotr Kofta

Czyta: Przemysław Bluszcz

Muzyka: Leski

29 października (WTOREK), godz. 19.00
Wiktor Pielewin: „Generation P”
Wprowadzenie: Aleksander Kaczorowski
Czyta: Grzegorz Damięcki
Muzyka: Leski

5 listopada (WTOREK), godz. 19.00
Wiktor Jerofiejew: „Mężczyźni“
Wprowadzenie: Krzysztof Varga
Czyta: Pablopavo
Muzyka: Leski

21 listopada (CZWARTEK), godz. 19.00
Wiktor Pielewin: „Życie owadów”
Wprowadzenie: Łukasz Saturczak
Czyta: Mirosław Haniszewski
Muzyka: Leski

Big Book Cafe – centrum innowacji literackich
czytam – gadam – żyję
www.bigbookcafe.pl

Kategorie: Wydarzenia